Imámové vyrazili na protestní turné proti terorismu. Za bezmála týden navštíví místa útoků

Imámové z Francie, Belgie, Velké Británie či Tuniska se v sobotu vydali z Paříže na cestu po Evropě, jejímž cílem je odsoudit terorismus. Chtějí přitom navštívit místa, která byla v posledních letech dějištěm atentátů a připomenout památku jejich obětí, informovala agentura Reuters.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 30 muslimských učenců a zástupců dalších náboženských komunit vyrazilo protestovat proti terorismu. | Zdroj: Reuters

„Jsme tady, abychom řekli, že naše náboženství a hodnoty islámu nejsou slučitelné s názory těchto vrahů," řekl v Paříži imám z města Drancy Hassen Chalghoumi. Ten je spolu s francouzským židovským spisovatelem Markem Halterem hlavním organizátorem akce.

Asi 30 muslimských učenců a zástupců dalších náboženských komunit nastoupilo v sobotu do autobusu na pařížském Champs-Élysées, na místě, kde v dubnu terorista zastřelil francouzského policistu Xaviera Jugeleho.

Imám z města Drancy Hassen Chalghoumi (vpravo) a francouzský židovský spisovatel Mark Halter (vlevo) jsou hlavními organizátory protestu imámů. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Zastávku plánují organizátoři akce i v Berlíně a Bruselu, tedy městech, která se v posledních dvou letech rovněž stala terčem teroristických útoků. Cestu by měl osvětový autobus zakončit 14. července v Nice. Ten den uplyne přesně rok od útoku, při kterém muž nákladním autem najel do davu lidí slavících výročí dobytí Bastily. Přes osm desítek lidí zabil a na 450 jich zranil.

K útokům v Nice, Bruselu a Berlíně, i k několika dalším v Evropě, se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Ta násilím a terorem prosazuje svou interpretaci islámu a islámského práva šaría. Snaží se ovládnout území na Blízkém východě a nabádá k teroristickým činům i v Evropě.

Hnutí IS se pravidelně hlásí k odpovědnosti za většinu útoků v západním světě, a to i tehdy, když osamělí útočníci byli třeba jen inspirováni jeho ideologií a nebyli s IS přímo v kontaktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme