Imigranti budou muset v Itálii složit jazykové zkoušky

Imigranti, kteří budou chtít získat evropskou pobytovou kartu, tedy dlouhodobé povolení k pobytu v Itálii, budou muset složit jazykovou zkoušku z italštiny. Doposud musely přistěhovalci každoročně žádat o nové razítko. Jazykové znalosti jim teď zajistí potřebné dokumenty třeba i natrvalo a úřadům tím ubude práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky - náměstí Sv. Marka

Benátky - náměstí Sv. Marka | Foto: Fotobanka stock.xchng, Konstantinos Dafalias

„Jenže, ne všichni budou moci skládat zkoušku. Žádost o složení zkoušky bude přijata pouze v případě, že žadatel žije v Itálii nejméně pět let, má řádné ubytování a hlavně musí mít práci - pracovní smlouvu,“ popisuje nároky evropské pobytové karty spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi.

Zvládání běžné italské konverzace a četba s porozuměním už pak bude jedinou překážkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkouškách imigrantů z Italštiny mluvila spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

„Kompetentní ministerstva ujišťují, že zkouška nebude těžká. Úroveň stanovily evropské úřady. Samozřejmě zkoušku nebudou muset skládat cizinci, kteří v Itálii vystudovali,“ vysvětluje Lunardi. Kdo testy neprojde, čeká ho reparát.

Podle odhadů ministerstva vnitra si žádost o jazykovou zkoušku podá 60 až 90 tisíc lidí. Ne všichni mají zájem o dlouhodobé povolení, mnozí dávají přednost omezenému pobytu.

Pro občany Evropské unie pak v podstatě nebude nutná, protože mají pobytovou kartu či povolení na pět let, která se obnovuje automaticky. Nechtějí-li se natrvalo usadit v Itálii, není pro ně nutná. Evropská pobytová karta je totiž zejména jakýmsi prvním krokem k eventuální žádosti o občanství po deseti letech řádného pobytu v Itálii.

Vědunka Lunardi, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme