Při potopení člunu s migranty u libyjských břehů zahynulo nejmíň 25 lidí

Při potopení nafukovacího člunu s migranty u libyjských břehů v sobotu zahynulo nejméně 25 lidí, dalších 85 se podařilo dostat do bezpečí. Na twitteru o tom informovala německá humanitární organizace Sea Watch. Od začátku roku bylo ve Středozemním moři zachráněno 400 lidí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na záchranné lodi poblíž libyjského města Tripolis. (Ilustrační snímek) | Foto: Ismail Zitouny | Zdroj: Reuters

Agentura AFP s odvoláním na dvě nevládní organizace a záchranáře napsala, že ztroskotalo plavidlo s nejméně 150 migranty na palubě a že přesný počet obětí ještě není jasný. „Potopil se nafukovací člun severně od Tripolisu. Nejméně 25 lidí při nehodě zemřelo, přesný počet ještě není jasný,“ uvedla německá organizace s tím, že na místě zasahuje italská pobřežní stráž, dodala organizace.

Podle agentury AP italská pobřežní stráž sdělila, že z vody bylo zatím vytaženo osm mrtvých a že 84 migrantů se podařilo zachránit. Nafukovací člun, který byl v potížích, podle pobřežní stráže zaznamenalo ráno hlídkové letadlo.

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, jejíž loď se záchranné akce na místě neúčastní, podle AP uvedla, že mnozí migranti byli ve vodě řadu hodin a že jsou nezvěstné desítky lidí.

Neštěstí se stalo podle agentury APA stalo v mezinárodních vodách, 40 námořních mil (74 kilometrů) od libyjských břehů. Na pomoc částečně už potopenému člunu se vydala loď italské pobřežní stráže, která ve Středozemním moři operuje v rámci unijní mise Sophia. 

Podle nevládní organizace Proactiva Open Arms jsou ještě desítky lidí nezvěstných. Pátrání po nich pokračuje.

Od začátku roku už bylo ve Středozemním moři zachránění více než 400 migrantů, kteří byli přepraveni do Itálie. Loni to bylo touto dobou už 729 zachráněných.

V uplynulém roce se dostalo přes Středozemní moře do Itálie 119 369 lidí, což bylo o 34 procentních bodů méně než v roce 2016, kdy to bylo 181 436 uprchlíků. Více než 3000 lidí přišlo při loňských pokusech o překonání Středozemního moře o život, tvrdí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Podle některých expertů je však jejich počet výrazně vyšší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme