,Jsme odhodlaní najít správnou cestu.` USA představila cesty boje s migrací ze Střední Ameriky

Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv imigrantů ze zemí Střední Ameriky. Dlouhodobá strategie Washingtonu pro Guatemalu, Honduras a Salvador sestává z podpory ekonomických příležitostí, boje s korupcí, prosazování lidských a občanských práv, boje proti gangům a potírání sexuálního nebo domácího násilí. Kamala Harrisová ve čtvrtek upozornila, že tyto snahy nepřinesou okamžité výsledky.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden a Kamala Harrisová během shromáždění na škole v Bidenově rodném Wilmingtonu ve státě Delaware

Harrisová při návštěvě Guatemaly místní vyzvala, aby nevyužívali nelegální cesty, protože je to nebezpečné a USA je v takovémto případě odmítnou | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Nový plán navazuje na sliby administrativy prezidenta Joea Bidena, že Spojené státy se zaměří na samotné příčiny migrace ze středoamerických zemí.

„Nebude to jednoduché a pokrok se nedostaví okamžitě, ale jsme odhodlaní najít správnou cestu,“ řekla Harrisová, která má tuto agendu na starosti a v posledních měsících absolvovala jednání s latinskoamerickými lídry.

Biden vyčlenil 100 milionů dolarů na evakuaci Afghánců. Bude se týkat těch, kteří zažádali o víza

Číst článek

Agentura Associated Press ovšem podotýká, že strategie spíše rozvíjí již známé principy prosazované současnou administrativou, než že by přinášela nové prvky.

Plán se prý také „vyhýbá detailům a termínům“, přičemž kromě odbourávání hluboce zakořeněných problémů zahrnuje také pomoc například při živelných pohromách, které také mohou být spouštěčem emigrace. Jeden z vládních činitelů, který ve středu plány představoval novinářům, označil formulované cíle za „maximálně dlouhodobou snahu“.

Mezitím na hranici mezi USA a Mexikem dál registrují vysoké počty migrantů. Americké složky u ní v červnu zastavily 188 000 lidí, kteří se chtěli do Spojených států dostat nelegální cestou.

Tlak na Bidenovu administrativu

Nápor s příchodem léta neustává a na jihu Texasu podle zpravodajského webu Axios pohraniční stráž za jediný týden zachytila na 20 000 běženců. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti v pondělí oznámilo, že se vrací k praxi zrychleného vyhošťování lidí, kteří nedávají najevo strach z návratu domů.

Vláda prezidenta Bidena je v tomto směru pod značným tlakem, neboť představitelé Republikánské strany téma migrace neustále zdůrazňují a situaci na jižní hranici Spojených států vykreslují jako selhání současné administrativy. Ta vedle plánů boje proti „kořenům“ migrace reaguje i kroky ve snaze zlepšit přijímání migrantů a rozšířit cesty pro legální imigraci.

Velká akce proti pašerákům. Interpol zadržel 286 lidí podezřelých z obchodování s lidmi a převaděčství

Číst článek

Viceprezidentka Harrisová při červnové návštěvě Guatemaly místní vyzvala, aby nevyužívali nelegální cesty, protože je to nebezpečné a USA je v takovémto případě odmítnou.

Její poslední argument ale zřejmě v mnoha případech neplatí. Axios tento týden zjistil, že asi 50 000 migrantů, kteří do Spojených států přišli nelegálně, bylo v poslední době vypuštěno z vazby bez termínu pro projednání jejich případu u imigračního soudu.

Místo toho prý přistěhovalci dostávají instrukce, aby se hlásili u některé pobočky Úřadu pro imigraci a cla (ICE), což ale zatím podle informací Axios učinilo jen 13 procent z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme