Imigranti z Maroka jsou špína, pronesl Wilders. Soud ho odsoudil, ale nepotrestal

Nizozemský soud v pátek odsoudil politika Geerta Wilderse za diskriminaci a podněcování nenávisti vůči Maročanům. Žádný trest mu ale neuložil, informuje agentura Reuters. Nizozemská televizní stanice RTL Nieuws uvádí, že se Wilders proti verdiktu odvolá. Soudce označil za předpojaté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders | Zdroj: Reuters

Wilders známý svými protiislámskými výroky čelil obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti od konce října. Obvinění politik už dříve popřel a proces označil za politický.

„Tři soudci nesnášející mou stranu PVV prohlásili Maročany za rasu a odsoudili tak polovinu Nizozemska. Šílené,“ napsal na Twitter chvíli po pronesení rozsudku.

V pátek politik také uvedl, že ani on ani jeho voliči nejsou rasisti a soudci svým verdiktem omezili svobodu projevu milionů. Proti rozsudku se podle RTL Nieuws odvolá.

'Postaráme se o to'

Wilders v březnu 2014 na setkání s voliči před tamními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. Jeho stoupenci na jeho otázku, zda chtějí v Haagu méně či více Maročanů skandovali: „Méně, méně, méně.“

„Postaráme se o to," slíbil tehdy politik. Imigranty z Maroka, kteří představují asi dvě procenta z populace země, označil za špínu.

Takové výroky jsou podle soudců nepřijatelné. Soud odmítl, že by byl proces motivovaný politicky s tím, že stejné zákony se vtahují na každého. Podobné výroky podle rozsudku přispívají k polarizaci společnosti, a proto se na ně nevztahuje svoboda slova.

Nešlo přitom o první obžalobu, které Wilders čelil. V roce 2011 byl obžalován za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl obvinění zproštěn.

Nizozemsko v březnu čekají parlamentní volby. Wildersova protiislámská strana v nich může i vyhrát - v některých průzkumech se umisťuje jako první, v jiných pak druhá za vládními lidovci premiéra Marka Rutteho.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme