Imigranti z Tuniska už ke břehům Itálie nepřiplouvají

Příliv nelegálních imigrantů z Tuniska do Itálie se zastavil. Tuniská policie hlídkuje na pobřeží a v přístavech a nedovolila vyplout dalším člunům na sicilský ostrov Lampedusu. Italský ministr vnitra Roberto Maroni zatím ostře diskutuje s evropskou komisařkou Cecilií Malmstromovou kvůli eventuální pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Itálie zamířily z Tuniska v posledních dnech tisíce imigrantů. | Zdroj: ČTK

Itálie ale příliš nevěří, že se tuniské vládě podaří trvale zastavit vlnu nelegální imigrace do Evropy, i přestože dnes nepřiplul na Lampedusu žádný člun. Imigrační tábor na ostrově je přeplněný, stejně jako všechny další v Itálii. Tunisko navíc odmítlo pomoc Italů při hlídkování u tuniského pobřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Itálii sleduje spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

„Italská vláda Tunisku nabídka zejména logistickou pomoc, dala by k dispozici čluny, terénní vozy, výzbroj a jiné vybavení. Také nabídla, že by italské čluny mohly hlídkovat spolu s tuniskými při pobřeží. Tuniská vláda ale pomoc odmítla s tím, že by se jednalo o vměšování,“ vysvětluje italská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

Italský ministr zahraničních věcí je v Tunisu a s představiteli dočasné vlády chce jednat o obnovení dosavadního systému boje proti nelegální imigraci, který fungoval a téměř stoprocentně zastavil nelegální imigraci do Evropy z Tuniska.

Itálie by podle Lunardi navíc uvítala pomoc od Evropské unie. Italský ministr vnitra Roberto Maroni už dlouho žádá vypracování konkrétní společné evropské strategie pro imigraci. Italové od Unie požadují především intervenci evropské agentury pro kontrolu hranic Frontex při hlídkování ve Středozemním moři a pomoc se správou center pro imigranti a při repatriacích. Žádá také, aby se na pomoci pro uprchlíky podílely všechny země EU.

EU: Itálie zatím o pomoc nepožádala

Komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová se ale proti nářkům některých italských politiků ohradila, že Unie nepřichází s pomocí dost rychle. Evropská komise navíc tvrdí, že zatím nedostala od Itálie žádost o pomoc se zvládáním velkého množství uprchlíků ze severu Afriky.

Jak uvedl mluvčí Komise Michele Cercone, už v sobotu komisařka Malmströmová osobně kontaktovala italské úřady a ptala se, jestli nepotřebují pomoc. Odpověď ale zněla jasně: ne, děkujeme. V této fázi pomoc Evropské komise nepotřebujeme. I přesto se ale komisařka obrátila na agenturu pro ochranu vnějších hranic Unie Frontex a Podpůrný úřad pro azyl, aby zvážily kroky, jak by mohly pomoci Itálii v této těžké situaci.

V úvahu přichází například podobné opatření jako v Řecku, kam loni v listopadu Frontex vyslal 200 pohraničníků a vrtulníky k posílení ochrany jeho pozemních hranic. Řecko se potýkalo s přílivem imigrantů přicházejících z Turecka.

Na italský ostrov Lampedusa přijelo jen v minulém týdnu 5 tisíc uprchlíků z Tuniska. Z Itálie se chtějí Tunisané dostat dále do Evropy a hledat práci, která v jejich zemi není. Vláda v Římě vyhlásila kvůli vysokému počtu přijíždějících uprchlíků stav humanitární tísně.

Vědunka Lunardi, Pavel Novák, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme