Začala slyšení v ukrajinské kauze. ‚Trumpovi lidé vedli stínovou zahraniční politiku,‘ tvrdí diplomat

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu zahájila sérii veřejných slyšení v takzvané ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa. Proces může vést k podání ústavní žaloby na šéfa Bílého domu. Jako první vypovídali americký chargé d'affaires v Kyjevě William Taylor a náměstek ministra zahraničí George Kent.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taylor označil chování lidí z Trumpova okolí za alarmující a šílené. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Podle Taylora se Trump ve vztahu k Ukrajině zajímal víc o vyšetřování rodiny svého politického rivala Joea Bidena než o zemi samotnou.

Taylor to přidal jako novou informaci ke svému předchozímu svědectví a odvolal se na svého podřízeného, který vyslechl Trumpův telefonát s dalším americkým diplomatem Gordonem Sondlandem. Ten má přijít svědčit příští týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu zahájila sérii veřejných slyšení v ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa.

Podle úřadujícího velvyslance na Ukrajině Taylora vedli lidé z Trumpova okolí vůči Ukrajině stínovou zahraniční politiku, která se neřídila americkými, ale osobními zájmy, což označil za alarmující a šílené.

Republikáni se ale Taylorovo svědectví snažili znevěrohodnit. Zástupci strany poukazovali na to, že Taylor má informace jen z druhé ruky, že z nich dělá chybné závěry a že pro jím zmíněná podezření neexistuje žádný faktický základ.

Prezident Trump označil veřejné slyšení za hon na čarodějnice, který nemá čas sledovat.

Trump to má ve svých rukou. Je téměř jedno, kdo bude kandidovat za demokraty, tvrdí historik

Číst článek

Telefonát na Ukrajinu

Vyšetřování se soustřeďuje na telefonický rozhovor Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z konce července, v němž šéf Bílého domu vyzýval Ukrajinu k vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se podle očekávání příští rok Trumpovi postaví v prezidentských volbách.

Biden měl podle Trumpa v roce 2016 v Kyjevě intervenovat ve prospěch svého syna Huntera podezřelého tehdy z korupce a hrozil údajně zastavením americké vojenské pomoci. Ukrajinští vyšetřovatelé žádné důkazy proti Hunteru Bidenovi nenašli.

Podle demokratů prezident žádostí o obnovu vyšetřování tlačil na Kyjev s cílem pošpinit Bidena staršího a využít služeb cizího státu ke svému znovuzvolení.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme