Zvrat v impeachmentu: svědci do Senátu nejspíš předvoláni nebudou, klíčový člen změnil názor

Jeden z umírněných republikánů v americkém Senátu Lamar Alexander se rozhodl nepodpořit žádost demokratů o předvolání svědků při rozhodování o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa. Aby byli svědci předvoláni, potřebovali demokraté získat hlasy čtyř senátorů, kteří se v této věci zatím nerozhodli. Alexander byl jedním z nich a ve čtvrtek večer místního času ohlásil, že předvolání svědků nepodpoří.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z umírněných republikánů v americkém Senátu Lamar Alexander | Foto: Mary F. Calvert | Zdroj: Reuters

Hlasování o svědcích se očekává v pátek. Zamítnutí svědků může podle agentury AP umožnit rychlý konec jednání o ústavní žalobě na Trumpa. Prezident jí čelí za zneužití funkce a obstrukce vůči Kongresu.

Trump se mi svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, píše Bolton v připravované knize

Číst článek

Alexander řekl, že nejsou potřeba další informace k prokázání faktu, že Trump nespáchal čin, za nějž by měl být z funkce sesazen.

Demokraté chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. Ve své připravované knize totiž podle deníku The New York Times tvrdí, že se mu Trump loni v létě svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud mu Kyjev v kampani před letošními prezidentskými volbami nepomůže.

Právě kvůli této ukrajinské kauze vznesla na Trumpa Sněmovna reprezentantů, ovládaná demokraty, žalobu, ve které ho viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

Voda, mléko, bonbony. Občerstvení, které si smějí dopřát senátoři během impeachmentu s Trumpem

Číst článek

V hlasování o předvolání svědků potřebují demokraté, kteří mají ve stočlenném Senátu 47 hlasů, získat nejméně čtyři republikánské hlasy.

Spekulovalo se, že kromě Alexandera by z republikánů pro svědky mohli hlasovat Mitt Romney, Lisa Murkowskiová a Susan Collinsová. Romney a Collinsová ve čtvrtek řekli, že předvedení svědků podpoří. Alexanderovo rozhodnutí ale znamená, že se republikánům podaří předvolání svědků zablokovat.

V pátek se v Senátu očekávají závěrečné argumenty a pak hlasování o svědcích. Nevylučuje se, že by pak mohlo rychle následovat závěrečné hlasování. V něm by k Trumpově odvolání byla potřebná dvoutřetinová většina, což vzhledem k poměru sil v Senátu není podle odborníků dosažitelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme