Začíná ‚ostrá‘ fáze impeachmentu. Senát USA rozhodne o soudní žalobě na prezidenta Trumpa

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal v Senátu amerického Kongresu proces soudní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu impeachmentu | Zdroj: Reuter

Formálně začal proces případného sesazení Trumpa z funkce hlavy státu minulý čtvrtek přísahou senátorů, ale v úterý vstupuje do „ostré“ fáze, která by měla vyvrcholit hlasováním o prezidentově osudu.

Základem obvinění je údajná snaha Donalda Trumpa přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat „špínu“ na bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Startuje proces za sesazení Trumpa. Pět klíčových otázek k impeachmentu a jeho dopadům na USA

Číst článek

Hned zahájení senátní procedury potvrdilo hluboké politické rozdělení této kongresové komory. Jablkem sváru je požadavek demokratů povolat hned v úvodní fázi procesu svědky a vyžádat si od vlády a Bílého domu dokumenty, které údajně Trumpa usvědčují.

Čtyřstránkový návrh organizační rezoluce, který vypracoval šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, ovšem předpokládá rozhodování o případném předvolání svědků až v mnohem pozdějších fázích soudní procedury.

Rozhodnutí o organizační rezoluci by mělo možná ještě v úterý přinést první senátní hlasování. Demokraté se netají záměrem navrhovat organizační dodatky, které ovšem republikáni nemají v úmyslu schválit.

Velký zájem veřejnosti

O organizačních, ale i mnohých jiných náležitostech řízení rozhoduje prostá většina senátorů a poměr hlasů 53 ku 47 ve prospěch republikánů ukazuje, že prakticky každý opoziční návrh mohou smést se stolu. Samo konečné hlasování o tom, zda bude či nebude Trump zbaven funkce, vyžaduje souhlas dvou třetin senátorů.

Čtením ústavní žaloby zahájil Senát formálně impeachment s prezidentem Trumpem

Číst článek

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou. Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, jeho účastníci při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony.

Podle harmonogramu má v úvodní debatě každá strana – tedy žalobci demokraté i obhájci republikáni – celkem 24 hodiny během čtyř dnů na prezentaci svých argumentů. Tato fáze impeachmentu neboli procesu ústavní žaloby by podle očekávání měla začít tento týden.

Pak bude následovat zadávání dotazů z pléna žalobcům a obhájcům, na které je vyhrazeno 16 hodin, a čtyřhodinová diskuse. Jednat se má šest dní v týdnu, volné budou jen neděle.

Jak dlouho bude soudní proces v Senátu trvat, si málokdo troufá odhadnout. „Budu trčet ve Washingtonu bůhvíjak dlouho,“ povzdechl si demokratický senátor z Vermontu Bernie Sanders.

Předem jasný výsledek

Výsledek impeachmentu je nicméně podle mnohých zřejmý: Trump z funkce odvolán nebude. Otázkou jen zůstává, jak proces ovlivní jeho šance na listopadové znovuzvolení.

Americké volby 2020: impeachment podporovatele neodradí, otázkou je, jak zareagují středoví voliči

Číst článek

Na straně demokratů vedou proces šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff a předseda právního výboru Jerrold Nadler. Tým doplňuje pět dalších demokratických senátorů. Obhajobu Trumpa povedou právní poradce Bílého domu Pat Cipollone a osobní Trumpův právník Jay Sekulow.

Po ruce budou mít tři další experty včetně renomovaných právníků Alana Dershowitze a Kena Starra. Na průběh procesu dohlíží předseda nejvyššího soudu John Roberts.

Sám Trump v době začátku řízení ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení impeachmentu nekomentoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme