Impeachment proti Trumpovi je v souladu s ústavou, rozhodli senátoři. Podpořilo ho šest republikánů

Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom v úterý usnesl Senát Spojených států. Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.

Washington (Aktualizováno: 23:53 9. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Bílém domě | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce, což je podle většinového stanoviska republikánských zákonodárců protiústavní.

Americký Senát zahájí druhý soud s Trumpem. Exprezidentovi právníci mluví o ‚politickém divadle‘

Číst článek

Senátoři v úterý měli na úvod celého procesu rozpravu o ústavnosti soudu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali senátoři v poměru 56 ku 44 ve prospěch ústavní žaloby.

Senátoři se tedy nakonec podle očekávání přiklonili k názoru, který zastávala i většina odborníků, totiž že souzení bývalé hlavy státu, která byla obžalována ještě před koncem mandátu, protiústavní není. Většina republikánských senátorů přitom hlasovala podle agentury AP proti procesu.

Od středy tak může proces pokračovat prezentací argumentů k samotnému obvinění. Kongresmani vystupující v roli prokurátorů i Trumpova obhajoba budou mít k dispozici po 16 hodinách.

Trumpova popularita v USA klesá. Jeho usvědčení v impeachmentu si přeje více než polovina Američanů.

Číst článek

Ústavní žaloba schválená Sněmovnou reprezentantů 13. ledna viní Trumpa, že své příznivce vyprovokoval ke vpádu do sídla Kongresu. Nepokoje ze 6. ledna si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných a přerušily schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb.

Ty Trump celé týdny označoval za zmanipulované a své nepravdivé tvrzení zopakoval i 6. ledna, načež vyzval příznivce k manifestaci u Kapitolu. Podle sněmovny se dopustil „podněcování ke vzpouře“.

Projednávání ústavní žaloby je zatím naplánovano do neděle a pakliže nebudou předvoláni svědci, mohlo by být uzavřeno už na začátku příštího týdne.

Pravděpodobnost Trumpova odsouzení se před začátkem procesu zdála být malá. Na uznání viny je ve stočlenném Senátu potřebná dvoutřetinová většina, 45 z 50 republikánských senátorů ovšem v lednu dalo najevo, že s konáním soudu nesouhlasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme