Šest hodin debat, dva body obžaloby. Sněmovna schválila hlasovací postup k impeachmentu Trumpa

Sněmovna reprezentantů schválila podobu středečního hlasování o ústavní žalobě proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Procedurální výbor dolní komory amerického Kongresu, v níž mají převahu demokraté, těsným poměrem pěti ku čtyřem rozhodl, že na debatu bude vyčleněno šest hodin. Na jejím konci se odehraje hlasování o dvou bodech obžaloby, a sice zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Oválné pracovně | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Ústavní žalobu, tedy takzvaný impeachment, se demokraté rozhodli vůči prezidentovi spustit kvůli takzvané ukrajinské kauze. Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Den D ústavní žaloby na Trumpa: demonstrace napříč Amerikou a prezidentův twitter praská ve švech

Číst článek

Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje.

Trump obvinil demokraty z „překrucování spravedlnosti a zneužití moci“. V úterním dopise adresovaném předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové podle agentury AP uvedl, že se nedopustil ničeho špatného, když v zahraničí požadoval vyšetřování svého politického soupeře, a obvinil demokraty, že se více starají o impeachment než o své voliče. Vyšetřování přirovnal k procesům s čarodějnicemi v Salemu.

V dějinách Spojených států to bude teprve potřetí, kdy bude sněmovna hlasovat o obžalování hlavy státu. Očekává se, že ve sněmovně najdou demokraté dost hlasů, aby impeachment odhlasovali prostou většinou a postoupili žalobu k rozhodnutí Senátu. Ten ale kontrolují republikáni a u nich věc prakticky nemá šanci na schválení.

Expertka na ústavní právo: Trump si bude dál dělat věci po svém a uvidí, jestli ho někdo přinutí přestat

Číst článek

Pelosiová v úterý obeslala e-mailem své spolustraníky a informovala je, že sněmovna se sejde k hlasování ve středu ráno místního času, tedy v brzkém odpoledni našeho času. Všechny demokratické zákonodárce vyzvala, aby byli na začátku schůze přítomni a v následném hlasování bránili americkou ústavu.

Na podporu impeachmentu vyšly v úterý podle Reuters po celých Spojených státech do ulic desetitisíce Američanů. „Opravdu si myslím, že je ohrožena ústava,“ řekl Glenn Conway, jeden z demonstrantů v Severní Karolíně, který na manifestaci vyrazil po 30 letech. „Myslím, že máme v tuto chvíli prezidenta, který si myslí, že stojí nad zákonem,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme