Třetí den impeachmentu: žalobci dokládali obvinění, podkopávali předem očekávané protiargumenty

Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje. Podle amerických médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentových obhájců.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O víkendu dostane během impechmentu prostor i druhá strana, tedy obhájci prezidenta Trumpa (ilustrační foto) | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu trval od 13.00 místního času (19.00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů, kterou budou dokončovat v pátek večer.

Trump impeachment ustojí. Republikánští senátoři ho ochrání kvůli sobě samým, myslí si politolog

Číst článek

„Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách,“ prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů Trump dopustil, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího amerického viceprezidenta Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci.

Výhodná vyšetřování

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Začíná ‚ostrá‘ fáze impeachmentu. Senát USA rozhodne o soudní žalobě na prezidenta Trumpa

Číst článek

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty „metodickým“ způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve Sněmovně reprezentantů. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

‚Jasná strategie‘

„Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa,“ komentoval dění list The New York Times.

Po pátečním třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců či obhájců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme