První den impeachmentu se protáhl. Senát schválil pravidla projednání ústavní žaloby proti Trumpovi

Senát amerického Kongresu schválil ve středu ráno našeho času po mnohahodinové debatě organizační pravidla projednávání ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Předtím republikáni zamítli řadu návrhů demokratů na zisk nových dokumentů či předvolání svědků. Žalobu, o které Senát rozhoduje a která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, vznesla Sněmovna reprezentantů. Trump obvinění odmítá. Očekává se, že ho Senát podpoří.

Washington (Aktualizováno: 14:37 22. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Úvodní den impeachmentového procesu se protáhl přes půlnoc místního času. Debata, kterou agentura AP označila za maratonskou, trvala takřka 13 hodin. S tím, jak se rozprava protahovala, se podle médií právní argumentace měnila v kousavá politická tvrzení. V jednacím sále panovala napjatá atmosféra, kterou vyhrocovala snaha demokratů využít hlasování o pravidlech procesu k předvolání nových svědků.

Během jedné obzvlášť tvrdé výměny názorů zasáhl šéf nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží. „Mějte na paměti, kde jste,“ řekl na adresu rozhádané obhajoby a obžaloby.

„Podle mě je vhodné, abych v tuto chvíli pokáral jak zástupce sněmovny, tak prezidentovy právníky, aby si uvědomili, že hovoří k nejlepšímu rozhodovacímu orgánu světa,“ dodal Roberts, který se jinak během rozpravy držel spíše v pozadí.

Odmítání republikánů

Republikáni znovu a znovu odmítali návrhy dodatků, kterými demokraté chtěli dosáhnout, aby Bílý dům, ministerstvo zahraničí, ministerstvo obrany a také rozpočtový úřad Bílého domu předložily dosud blokované dokumenty.

Republikánská většina v Senátu stejným způsobem, tedy podle stranického rozdělení v senátních řadách v poměru 53 ku 47 hlasům, blokovala i snahy demokratů předvolat svědky včetně personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho a někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona.

Republikáni stojí sešikovaní za Trumpem jako jeden muž. Senát prezidenta neodvolá, říká expert na USA

Číst článek

Pouze jednou demokraté získali republikánskou podporu, a to republikánské senátorky Susan Collinsové, která hlasovala pro dodatek o tom, že o předvolání nových svědků se bude hlasovat později. Ale i tento návrh republikáni 52 hlasy proti 48 odmítli.

Odmítavý postoj republikánů může být podle agentury Reuters signálem, že by se proces mohl ubírat směrem příznivým pro Trumpa. Nicméně vůdce republikánské většiny Mitch McConnell mezitím ustoupil od plánu urychlit slyšení.

McConnell původně chtěl, aby každá ze stran sporu, tedy obhajoba a obžaloba, přednesla své argumenty, na které má vyhrazeno 24 hodin projevu, během dvou dnů. Úvodní část procesu s přednesem argumentů tak měla trvat čtyři dny místo původních deseti, jak demokraté očekávali. McConnell nakonec souhlasil, že každé straně přidá jeden den, což ve výsledku znamená dohromady šest dnů zahajovacích argumentací.

„Není naším úkolem, abychom vám to usnadnili,“ prohlásil během vyhrocené debaty na adresu republikánů předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který spolu s předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem zastupuje demokraty. „Naším úkolem je ztížit oloupení amerického lidu o spravedlivý proces,“ zdůraznil.

Trump: Hra demokratů

Trump, který v úterý navštívil ekonomické fórum ve švýcarském Davosu, označil žalobu za lživou zprávu, která má zvrátit jeho snahu o znovuzvolení ve volbách v letošním roce.

Impeachmentový proces, kterému čelí, prý považuje za umělý výtvor demokratů, rozhodování ale nechává plně na Senátu amerického Kongresu. „Je to habaďůra, není to vůbec případ, je to podvod,“ řekl Trump s tím, že impeachment je politickou hrou a že celý proces jen škodí Americe.

Základem obvinění je názor demokratických kongresmanů, že šéf Bílého domu se snažil přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami.

Kyjev měl dodat „špínu“ na bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Je to potřetí v historii, co americký prezident čelí impeachmentu, ale žádnou hlavu státu se až dosud nepodařilo odvolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme