Demokraté představili dva články impeachmentu. ‚Je to politické šílenství,‘ komentoval Trump na twitteru

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA v úterý představili dva články z připravované ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Týkají se zneužití pravomoci a obstrukcí vůči Kongresu.

Washington (Aktualizováno: 16:05 10. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokrat Jerrold Nadler představuje články ústavní žaloby na prezidenta Trumpa | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Demokratický předseda právního výboru sněmovny Jerrold Nadler podle agentury Reuters řekl, že nikdo včetně prezidenta nestojí ve Spojených státech nad zákonem. Dodal, že jeho výbor, který znění žaloby připravuje, chce o textu hlasovat tento týden. Podle informací Reuters se hlasování očekává nejpozději ve čtvrtek. Trump kauzu považuje za politický hon na čarodějnice.

To Impeach a President who has proven through results, including producing perhaps the strongest economy in our country’s history, to have one of the most successful presidencies ever, and most importantly, who has done NOTHING wrong, is sheer Political Madness! #2020Election

13:37 – 10. 12. 2019

27695 109213

Americká ústava podle Nadlera v případě porušení pravomocí prezidentem stanoví jasný postup nápravy. Tímto způsobem je impeachment, tedy obžalování šéfa Bílého domu a otevření procesu jeho sesazení. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová dodala, že povinností zákonodárců je chránit přísahu i ústavu.

Americká média ještě před zveřejněním zmíněných dvou článků připravované ústavní žaloby uváděla, že demokraté zvažují přidat i obvinění z bránění spravedlnosti. Zda se tak stane, zatím není jasné. Toto obvinění by se týkalo práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruský vliv na volby v USA. Mueller v závěrečné zprávě konstatoval, že žádný Američan včetně Trumpa a jeho týmu vědomě nespolupracoval s Moskvou. Odpověď na to, zda nynější prezident bránil vyšetřování, ale nechal otevřenou.

Ministerstvo vydá Muellerovu zprávu sněmovnímu výboru do 30. října, rozhodl americký federální soud

Číst článek

Šéf Bílého domu podle demokratů porušil přísahu tím, že se snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinské úřady začaly vyšetřovat Trumpova politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Obstrukce vůči Kongresu se pak týkají toho, že Bílý dům bránil členům administrativy spolupracovat při vyšetřování se Sněmovnou reprezentantů.

Po právním výboru bude o žalobě na Trumpa hlasovat celá sněmovna, kde mají většinu demokraté. Pokud sněmovna prezidenta obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že tato komora je pod kontrolou Trumpových republikánů, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme