Napětí v Kašmíru kvůli atentátu. Pákistán se v případě indického útoku nebude bát odvety, řekl premiér

Pákistánský premiér Imran Chán v úterý varoval Indii před útokem na Pákistán v odvetě za sebevražedný atentát v Kašmíru z minulého týdne, z něhož Dillí viní Islámábád. Pákistánská armáda by na jakýkoli útok náležitě odpověděla, uvedl Chán. Předseda pákistánské vlády zároveň zdůraznil, že jeho země nemá se sebevražedným atentátem, který v Kašmíru zabil 40 příslušníků indické polovojenské policie, nic společného.

Islámábád/Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský premiér Imrán Chán | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Chán prohlásil, že Pákistán je připraven spolupracovat s Indií při vyšetřování sebevražedného atentátu. K útoku, který spáchal místní kašmírský mladík, se přihlásilo islamistické hnutí Džajše Muhammad, jež bojuje proti indické nadvládě a má základnu v Pákistánu.

Nejméně 44 příslušníků indických ozbrojených sil zemřelo při bombovém útoku v Kašmíru

Číst článek

Pákistánský premiér v úterý vyjádřil naději, že po útoku převládne „zdravý rozum“. Pokud ale Indie nějakým způsobem zaútočí, Pákistán odpoví. „Pákistán nebude jen uvažovat o odvetném úderu, ale ihned ho uskuteční,“ prohlásil Chán v úterním televizním projevu.

Naprostá svoboda

Předseda pákistánské vlády těmito slovy reagoval na dřívější vyjádření indického premiéra Naréndry Módího, který uvedl, že dal vládním silám „naprostou svobodu“, aby se s viníky vypořádaly. Módí ze zosnování útoku viní Pákistán, který podle něj vyzbrojuje kašmírské vzbouřence. Podle Islámábádu je ale toto Módího tvrzení pouze součástí politické kampaně před nadcházejícími parlamentními volbami v Indii.

Tálibán nečekaně oznámil nové kolo mírových rozhovorů s USA, Washington čeká na pozvánku

Číst článek

„Pokud máte v souvislosti s útokem nějaké důkazní materiály, podělte se o ně s námi a my zakročíme. Jsme připraveni spolupracovat s Indií na vyšetřování,“ řekl pákistánský premiér.

Kašmír

Indie a Pákistán svedly dvě ze svých tří válek od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 právě o region Kašmíru, který je mezi obě země rozdělen.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam proti indické vládě bojují od roku 1989 a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt už si vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme