Incident s letadlem v Turkmenistánu byl podle ministra Vondry nedorozuměním

Proč jste zadrželi naše letadlo? Ptal se dnes v Bruselu český ministr zahraničí Alexandr Vondra turkmenských představitelů. Právě v Bruselu totiž zasedá Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a jejím členem je i Turkmenistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letoun Tu-154 | Foto: Armáda ČR

Alexandr Vondra řekl, že se sešel s turkmenským velvyslancem, který v Bruselu celou zemi zastupuje. Vyjasnili si tok dokumentů, který incident s letadlem předcházel. Shodli se na tom, že se jednalo o nedorozumění.

Na otázku, zda toto nedorozumění vzniklo na české nebo turkmenské straně, Vondra odpověděl, že to v tuto chvíli nelze říct. Podstatné v tomto případě podle Vondry je, že se jednalo o nedorozumění, nikoliv o úmysl.

Letadlo Tu-154 v Ašchabádu v sobotu zablokovaly turkmenské úřady na letištní ploše. Stroj měl na letišti pouze dočerpat palivo. Turkmenistán však kvůli údajným nesrovnalostem v dokumentaci zbraní na palubě zrušil povolení k přistání letadla. O tom se však posádka dozvěděla pozdě, proto mohl letoun odletět až po 14 hodinách.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme