Incident v Evropském parlamentu při debatě o Temelíně

Francouzská poslankyně Evropského parlamentu za stranu Zelených Danielle Auroiová opustila sál při jednání Parlamentního výboru přidružení EU-ČR ve Štrasburku poté, co se jí dotkly výroky českého spolupředsedy výboru Jana Zahradila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auroiová odešla ze sálu se slovy „Nemám ve zvyku se nechat urážet“ poté, co Zahradil odpověděl na její výtky a dotazy kolem jaderné elektrárny Temelín poukazem na to, že je občankou země vyrábějící 70 procent elektřiny v jaderných elektrárnách a disponuje největším počtem reaktorů v celé Evropě.

„Ptala jsem se pana předsedy na Temelín a ten nemluvil o tom, co se stane s jadernými odpady, což je skutečný problém,“ řekla po výstupu. „Protože jsem z Francie, tak znám výborně tento problém, proto jsem si dovolila o něm mluvit.“ „Neodpověděl ani na fakt, že ČR již nyní produkuje příliš energie, kterou prodává za dumpingové ceny Německu,“ řekla Auroiová. „Namísto toho, aby mi odpověděl, tak mě napadl na základě toho, že jsem Francouzka a že Francie vyrábí hodně jaderné energie, proti čemuž já jako členka Zelených bojuji,“ řekla. „Nemám ve zvyku se nechat urážet, a proto jsem opustila zasedání.“

„Tyto argumenty jsem připraven přijmout ze strany Rakouska, které má bezjaderný status, tam je o čem se bavit,“ uvedl Zahradil. „Ale když mě někdo, kdo je ze státu, který ze 70 procent kryje spotřebu elektřiny jadernými zdroji, a dosti nevybíravým způsobem napadá za to, že ČR dělá totéž, tak to prostě akceptovat nemohu,“ prohlásil Zahradil.

Zahradil ve svém vystoupení během jednání výboru kromě zmínky o množství jaderné energie produkované ve Francii uvedl také, že osm z 15 členských zemí využívá jaderná zařízení. „Byl bych velmi zvědav, která z těchto jaderných zařízení by dosáhla stejného bezpečnostního standardu, kdyby byla podrobena tak přísným zkouškám, jaké čekají Temelín,“ prohlásil.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme