Incidenty na Blízkém východě pokračují

Ani úterý se na Blízkém východě neobešlo bez násilností. Brzy ráno izraelské vrtulníky zaútočily na severu pásma Gazy na objekty elitní Arafatovy ochranky. Budovy, ve kterých nikdo nebyl, byly silně poškozeny a zásah do sítě elektrického vedení způsobil přerušení proudu na severu pásma. Při pozdějším incidentu v Tulkarmu na západním břehu Jordánu zastřelili izraelští vojáci dva Palestince, kteří se podle armády snažil projet automobilem přes silniční zátaras.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký Východ-konflikt | Foto: Kelitara

Palestinská svědkyně ale tvrdila, že vojáci Palestince honili sadem a později se ozvaly výstřely. Armáda prý těla nevydala a místo incidentu uzavřela.

Izraelští a palestinští činitelé se sešli k jednání navzdory výhrůžkám o zrušení bezpečnostní schůzky. Je to údajně výsledek práce amerického vyslance Anthonyho Zinniho, který vyjednával intenzivně s oběma stranami. S představiteli Izraele a Palestinců kromě něj jednal v úterý také vysoký představitel Evropské unie Javier Solana.

Americké velvyslanectví v Izraeli popřelo, že je Zinni zklamaný dalšími násilnostmi a uvažuje o odjezdu z oblasti. Podle velvyslance Dana Kurtzera bude bývalý generál pokračovat v misi a pokusí se přimět obě strany k příměří. Schůzkami s regionálními představiteli Zinniho úkol podporuje zmocněnec amerického ministerstva zahraničí William Burns.

Izraelský premiér Ariel Šaron ocenil postoj Evropské unie, která vyzvala palestinskou samosprávu k zlikvidováni teroristické síťe organizací Hamas a Islámský džihád. O názorovém posunu palestinského vedení v Římě hovořil izraelský ministr zahraničí Šimon Peres. Řekl, že samospráva začíná chápat, že aktivity Hamasu Palestincům škodí.

Palestinské vedení je podle Perese připraveno zopakovat akci z roku 1996, kdy samospráva začala po vlně sebevražedných atentátů pronásledovat teroristické skupiny. Peres označil výzvu Evropské unie za velmi zodpovědnou, ale nekomentoval pasáž, ve které se unie obrací na Izrael s žádosti o stažení armády z palestinských autonomních území, zrušení blokád těchto teritorií a zmrazení výstavby osad.

Izraelské helikoptéry zahájily v úterý pozdě večer útok poblíž palestinského uprchlického tábora na jihu pásmu Gazy, při útoku prý zahynula nejméně jedna osobu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na palestinskou policii.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme