Incidenty v Izraeli neberou konce

Palestinci zastřelili z jedoucího automobilu severně od Ramalláhu dva židovské osadníky a dva zranili. Při dalším nočním incidentu u Náblusu přišli při přestřelce s izraelskými vojáky o život dva Palestinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští záchranáři | Foto: ČTK/AP

Vojáci podle palestinských zdrojů zaútočili na dům ve vesnici Burka u Nábulusu. Dva muže zabili a čtyři další obyvatele domu zatkli. Nočním incidentům předcházelo šest palestinských útoků. Zahynulo při nich deset Izraelců a přes 70 bylo zraněno.

Přitom Izraelem už v neděli otřásly další dva útoky palestinských teroristů. Cílem prvního útoku se stal plně obsazený autobus na severu země u města Safed. Při explozi přišlo o život nejméně 10 lidí, hlavně vojáků a dalších asi 40 osob bylo zraněno. Druhý nedělní incident se stal ve východním Jeruzalémě, kde ozbrojený Palestinec začal střílet na izraelské vozidlo. V přestřelce zahynuli tři lidé včetně útočníka.

V reakci izraelská vláda přestala uvažovat o obnově rozhovorů s Palestinci a chystá odvetnou akci. Obě strany konfliktu měly tento týden jednat o bezpečnostních otázkách a usnadnění života palestinským civilistům ve městech obsazených izraelskou armádou. Vojáci jsou v sedmi velkých městech od června, kdy palestinští sebevrahové při atentátech v Jeruzalému zabili 26 lidí.

Izraelská armáda dnes v reakci na nejnovější útoky palestinských radikálů také zakázala Palestincům jezdit v autech v pěti městech na severu západního břehu Jordánu. Podle izraelského vojenského mluvčího jde o Nábulus, Tulkarm, Kalkíliji, Ramalláh a Džanín. Výjimkou jsou jízdy z lékařských či humanitárních důvodů.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme