Indiáni blokovali průvod na počest Kryštofa Kolumba

Americká policie zatkla v Denveru 83 indiánských aktivistů, kteří zablokovali průvod na počest objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba. Představitelé indiánských kmenů označili průvod za oslavu genocidy původních obyvatel amerického kontinentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z indiánského kmene Navajo se svým otcem, Arizona | Foto: Alexandr Pícha

Protestující Indiáni polili silnici před průvodem imitací lidské krve, do které položili roztrhané dětské panenky. Znázornili tak utrpení původních obyvatel Ameriky. Policie odvedla do přistavených autobusů také známého indiánského aktivistu Russela Meanse. Hlavním důvodem bylo to, že blokovali a ohrožovali povolené shromáždění.

Aktivisté z indiánských kmenů protestují proti oslavám Kryštofa Kolumba každý rok už od začátku minulého století. Tento incident byl relativně mírný, protože při něm nedošlo k žádnému zranění. Indiánští aktivisté jsou známí také tím, že zablokovali některé archeologické výzkumy na území rezervací, které ukazují, že Ameriku obývali lidé ještě dávno před příchodem jejich předků z Asie. Důvodem může být to, že si chtějí udržet symbolický statut původních obyvatel amerického kontinentu.

Ve Spojených státech dnes žije asi dva a půl miliónu příslušníků indiánských kmenů. Na území svých rezervací mají vlastní samosprávy, které jsou do značné míry nezávislé na federálních nebo místních státních zákonech.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme