V Kanadě hrozí kolaps železnice. Indiáni blokují klíčový koridor na protest proti stavbě plynovodu
Na kanadských železnicích stojí kvůli blokádám stovky odstavených vlaků. Kanadské dráhy oznámily, že pokud budou několikadenní blokády pokračovat, budou muset dočasně úplně ukončit provoz na některých klíčových koridorech mezi největšími městy v zemi. Provoz na některých tratích zastavili aktivisté podporující indiánské náčelníky, kteří protestují proti výstavbě ropovodu na svém území.
Jak uvedly Kanadské dráhy (kanadská národní železniční společnost), momentálně stojí více než stovka vlaků, společnost zároveň zrušila přes 150 nákladních a zhruba stejný počet osobních vlaků.
‚Nemůžete dýchat dolary‘. Domorodí Američané proti znečišťování Země často protestují v první linii
Číst článek
Podle společnosti se to dotklo asi 25 tisíc cestujících na hlavním koridoru mezi Torontem na jedné straně a Montréalem a Ottawou na druhé straně - tedy mezi dvěma největšími městy a hlavním městem. Kromě tohoto klíčového koridoru se to dotýká ještě provincie Britská Kolumbie.
Řady zastavených a odstavených vlaků na tratích jsou tak dlouhé, že kanadské dráhy už stojící vlaky nemají kam odstavovat. A pokud blokáda brzy neskončí, dráhy budou muset provoz zastavit úplně. Už tato situace je pro dopravce a jeho zákazníky hodně vážná - stojící vlaky a zablokovaný klíčový koridor znemožňují vývoz zboží do Spojených států, což je pro mnoho kanadských firem klíčový trh.
Spor o plynovod
Spor, kvůli kterému vlaky nejezdí, se týká výstavby plynovodu Coastal GasLink. Jeho trasa má vést přes území indiánského kmene Mohawků. Proti výstavbě protestovali náčelníci těchto kmenů, kanadská královská jízdní policie ale z míst výstavby začala vyhánět obránce půdy.
Indiánské názvy a symboly užívají stovky sportovních týmů, části původních obyvatel se to nelíbí
Číst článek
Indiáni a jejich stoupenci proto zastavili auta s mohawskými vlajkami na železničních přejezdech a zastavili dopravu. K celonárodnímu protestu se připojují i zástupci indiánských komunit i odjinud. Například z rezervace Kanawage, jejíž zástupce Tekaron Take blokoval trať u Montréalu.
„Toto je výbor lidí Kanawage tvořený domorodými obyvateli. Celé naše území je pod soustavným útokem,“ uvedl Tekaron Take.
Indiánům a jejich stoupencům vadí, že jim kanadské vlády v minulosti postupně ukrajovaly území a teď dál stavějí železnice, silnice nebo právě plynovody na už tak zmenšeném území rezervací.
Kanadská vláda demonstranty vyzývá k mírovému ukončení protestu. Podle ní je to na politicích a policii jednotlivých kanadských provincií - Ontaria, Québecu a Britské Kolumbie. Demonstranti ale tvrdí, že i když některé z nich zatknou, na jejich místo nastoupí další, dokud vláda nepřistoupí na jejich podmínky.