Indiánské kmeny v USA a Kanadě se spojily v odporu proti 'Trumpově' ropovodu

Zástupci indiánských kmenů z obou stran americko-kanadské hranice se dohodli na společném postupu proti plánovanému ropovodu Keystone XL. Jeho stavbu bývalý prezident Barack Obama v roce 2015 zablokoval a jeho nástupce Donald Trump letos schválil. Společná deklarace severoamerických indiánských kmenů bude podepsána ve středu v Calgary.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Earl Old Person, čestný předseda organizace Blackfoot Confederacy, která sdružuje kanadské indiánské kmeny (foto z roku 2012) | Foto: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0), U.S. Department of Agriculture, Bob Nichols | Zdroj: Flickr.com

Ropovod budovaný nákladem osmi miliard dolarů má propojit kanadská naleziště s americkou Nebraskou, kde se napojí na existující síť ropovodů směřující na jih k texaským rafineriím.

Obama projekt zastavil s ohledem na životní prostředí a Trump ho povolil s odkazem na potřebu nových pracovních míst a rozvoj americké ekonomiky. Několik amerických ekologických organizací Trumpovo rozhodnutí zažalovalo, na soudní verdikt se čeká.

Deklaraci o společném postupu dojednali představitelé organizace Blackfoot Confederacy sdružující kanadské domorodé kmeny a zástupci amerických indiánských kmenů Ponca a Great Sioux Nation. Dokument poukazuje na letitá práva domorodého obyvatelstva Severní Ameriky a shrnuje argumenty proti stavbě ropovodu.

Spojené indiánské kmeny hodlají na protest proti spornému projektu pořádat demonstrace a svou deklaraci plánují zaslat do newyorské centrály OSN, řekla v úterý novinářům mluvčí akce Casey Campová-Horineková. Inspiraci našli v masových protestech proti ropovodu Dakota Access, jehož stavba byla nedávno přes odpor indiánských kmenů dokončena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme