Indická Bombaj zakázala ženské figuríny. Prý provokují a zvyšují riziko sexuálního násilí

Radní indického města Bombaj rozhodli, že zakážou ženské figuríny či plastová poprsí, sloužící k prezentaci dámského prádla a plavek. Chce se tak postavit proti sexuálnímu násilí na ženách. Omezení, běžné spíše v muslimském světě, považuje řada obyvatel města za absurdní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Móda (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle městských radních figuríny představují potenciální nebezpečí, provokují totiž k sexuálnímu násilí.

Proto musí být všechny figuríny z výkladních skříní i z bazarů odstraněny. Odstraněna mají být i plastová poprsí, na kterých se v Česku či na Západě běžně prezentují plavky.

V pozadí zákazu stojí extremistická pravicová hinduistická strana BJP, která povzbuzena tímto úspěchem plánuje zakázat i reklamu na dámské spodní prádlo a plavky.

Televize NDTV přinesla reakce žen, které oslovila, ty většinou tento zákaz považují za absurdní. Bouří se i obchodníci a nesouhlasí ani odborníci na sexuální násilí, psychologové či sexuologové. Podle nich takový zákaz nic neřeší.

Sexuální násilí na ženách je v Indii vážné téma. Podle vládních statistik v Indii každých 20 minut dojde ke znásilnění. Mnoho případů ženy přitom vůbec neoznámí.

Indii po smrti dívky znásilněné skupinou mužů v autobuse zasáhla vlna protestů proti násilí páchaném na ženách | Foto: Reuters

V poslední době pozornost světové veřejnosti vzbudil prosincový případ brutálního znásilnění studentky v městském autobuse v Dillí. Pětice mužů se z kriminálního činu zodpovídá u soudu.

Případ vzbudil v Indii vlnu solidarity a bouře proti násilí na ženách. Parlament přijal nový zákon, podle nějž pachatelům hromadného znásilnění hrozí minimálně 20 let vězení až doživotí. Zákon počítá i s trestem smrti, pokud oběť sexuálního útoku zemře.

Opatření, které přijalo město Bombaj, tedy zakázat plastikové figuríny žen v obchodech, odborníci považují za nesmyslné.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme