Indická Kalkata vyhlásila válku cyklistům. Ulice prý patří autům

Většina měst světa dává cyklistům zelenou, buduje pro ně zvláštní cyklostezky a snaží se jim vycházet vstříc. Zcela opačný trend ale zvolila pětimilionová indická Kalkata. Tamní úřady vyhlásily cyklistům válku. Ulice prý patří autům a na většinu hlavních tříd jízdní kola nesmějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při procházkách po chaotických indických ulicích vás budou provázet na každém kroku... (ilustr. foto) | Foto: Zdeněk Štipl

Úřady v Kalkatě přišly se dvěma argumenty. Tím prvním je hrozba terorismu. Na kole je prý možné přivézt bombu nebo výbušninu, což se opravdu letos na jaře stalo při teroristickém útoku v Hyderabadu.

Druhý důvod, proč chtějí úřady cyklisty vypudit, je údajně to, že jízdní kola brzdí dopravu, protože jezdí příliš pomalu. Ale možná je to dílem také snaha o jakousi "modernitu", když budou po ulicích jezdit jen auta.

Na celkem 174 ulicích ve městě, což je většina hlavních ulic, zakázaly úřady vjezd nejen cyklistům, ale vlastně všem nemotorovým vozidlům.

Obyvatelé protestují

A každý, kdo někdy v Indii byl nebo viděl záběry z Indie, ví, že na tamních ulicích pořád někdo tlačí či táhne různé vozíky s nákladem. A zákaz platí i pro typické indické rikšaře.

Zákaz se okamžitě setkal s odporem veřejnosti. Nejde totiž jen o cyklisty v pravém slova smyslu, ale o všechny, kdo používají kolo především jako způsob obživy.

„Většina služeb jako distribuce novin, mlékaři, nejrůznější poslíčci a samozřejmě řidiči rikš, ti všichni jsou tímto zákazem omezeni,“ vysvětluje jeden z účastníků protestů proti zákazu jízdních kol.

Ten zavedla Kalkata poprvé už před pěti lety, teď jej ale nově rozšířila na další ulici. Lidé sepisují petice a pořádají protestní pochody, kdy svá kola tlačí po zakázaných ulicích. Další takový protest se odehraje zítra a lidé se ptají: „Teď zakázali kola, co zakážou příště? Chodce?“

Jaromír Marek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme