Indická policie zadržela dalšího pachatele hromadného znásilnění, přesto dál čelí kritice

V indickém Dillí odhalili další případ hromadného znásilnění mladé ženy. Tentokrát ale indická policie zareagovala včas. Přesto čelí stále silnější kritice, že nedostatečně chrání běžné občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indické ženy (ilustrační foto)

Indické ženy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pozornost policie upoutalo auto s tmavými skly. Když chtěli policisté vozidlo zastavit, začalo ujíždět. Po policejní honičce pak v autě zadrželi čtyři muže a ženu. Ta oznámila, že byla znásilněna. Policie násilníky zadržela.

Indičtí strážci zákona čelí kritice, že dosud násilí na ženách nevěnovali valnou pozornost. Policie proto slibuje posílení hlídek v ulicích.

Policie hlídá hlavně VIP

Zatímco jeden policista připadá na 761 Indů, v zemi je 15 tisíc VIP občanů a každého z nich chrání tři policisté. Kriminalita přitom představuje vážné nebezpečí zejména pro řadové obyvatele rozlehlé země.

Přes 50 tisíc policistů stráží zhruba 15 tisíc soudců, vysokých úřadníků, ministrů a poslanců. A to nejen v hlavním městě Dillí, ale třeba i v Paňdžábu nebo v horském Sikkimu.

Osobní policejní ochrana přitom mnohdy není nutná, jde jen o prestiž a společenské postavení. Na druhé straně ale policisté chybí, tam kde by byli opravdu potřeba nebo nemají o obyčejné lidi zájem.

Příkladem je nedávný případ studentky znásilněné v autobuse, který bez povšimnutí projel kolem několika policejních stanovišť. Právě po této události se problematika násilí na ženách v druhé nejlidnatější zemi světa dostala do centra pozornosti. Vyvolalo to vlnu demonstrací i zpřísnění legislativy.

U soudu v Dillí mezitím pokračuje soud s pěti muži, kteří v prosinci v autobuse prosinci brutálně znásilnili a zavraždili mladou ženu. Za to jim hrozí trest smrti.

Jaromír Marek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme