Indická vláda varuje před dalšími vlnami tsunami

Na téměř 83 tisíc se vyšplhal počet obětí víkendového zemětřesení a následných přívalových vln na jihovýchodě Asie. Podle odhadů Mezinárodního červeného kříže bude ale mrtvých až o pětinu více. Navíc indická vláda ráno vydala varování před dalšími vlnami tsunami. Výstraha platí pro všechny dosud postižené oblasti na východním pobřeží. Obyvatelstvo se v panice stahuje do vnitrozemí. Podobná situace panuje podle našeho zvláštního zpravodaje také na Srí Lance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úřady varují před koupáním, ale lidé se koupají stejně

úřady varují před koupáním, ale lidé se koupají stejně | Zdroj: ČTK

Mohutné vlny, které zdevastovaly pobřeží mnoha zemí jihovýchodní Asie, vyvolalo v sobotu ničivé zemětřesení u indonéského ostrova Sumatra. Katastrofa postihla především Indonésii, Srí Lanku, Thajsko, Indii a Maledivy.

Úřady v indickém státě Tamilnádu před případnou další katastrofou varovaly poté, co Andamanské a Nikobarské ostrovy v Bengálském zálivu zasáhly další otřesy. Vyzvaly proto místní obyvatele, aby opustili pobřeží. Lidi zachvátila panika, jakmile se ozvaly poplašné sirény.

Americký geologický ústav nicméně oznámil, že v oblasti žádné větší pozáchvěvové vlny nebyly registrovány a že ani dnes nebyly zaznamenány dostatečně silné otřesy, které by tsunami vyvolaly. Nejnovější podmořské otřesy nedaleko pobřeží indonéského ostrova Sumatra dosáhly síly 5,7 stupně Richterovy škály.

Podle seizmologa Johna Minsche by tsunami mohlo způsobit zemětřesení o síle minimálně 7,5 stupně Richterovy škály. Následné záchvěvy po sobotních otřesech o intenzitě téměř devíti stupňů ale od neděle nebyly nikdy silnější než 7,1 stupně. Thajské a barmské úřady proto také žádné varování před ničivými vlnami nevydaly.

Nejvíce obětí, přes 45 tisíc, hlásí Indonésie. Více než 22 tisíc lidí zahynulo na Srí Lance. Stejný počet lidí se ale stále pohřešuje, mezi nimi i zahraniční turisté. Úřady v Thajsku už mají potvrzeno téměř 2000 mrtvých a přes 6000 nezvěstných. Patrně až polovina z nich by měli být cizinci.

Nekonečné seznamy mrtvých, raněných a pohřešovaných v nemocnicích a krizových centrech ilustrují rozsah tragédie. Stovky mrtvých těl stále nemohly být identifikovány a thajské úřady volají po zahraničních expertech na identifikaci obětí a rozbory DNA.

Hledání nezvěstných je stále bolestnější, žádné pozitivní zprávy nemají úřady ani o pohřešovaných Češích. Nejméně v šesti případech je jejich šance na přežití téměř nulová. Z Bangkoku přišla zatím nepotvrzená zpráva o dvou mrtvých Češích. Tento údaj se objevil v přehledu mrtvých cizinců, který otiskly thajské noviny.

Český velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler ale informace tisku odmítl. "Noviny uvádějí, že mají tuto informaci z naší strany. Není tomu tak, zatím neevidujeme žádného mrtvého českého občana. Máme ovšem několik pohřešovaných za vážných okolností a zároveň máme v thajských nemocnicích tři zraněné," upřesnil Šitler.

Na Srí Lance se podle posledních informací Radiožurnálu nyní pohřešuje přes 50 českých turistů. Jak uvedla konzulární pracovnice Irena Blehová, která zajišťuje koordinaci pomoci českým turistům, zatím nejsou hlášeny žádné oběti z řad Čechů. Není ani jisté, kdo z pohřešovaných trávil dovolenou na plážích na jižní a východním pobřeží či se pohyboval v horách.

Největší hrozbou pro postižené oblasti je nyní epidemie infekčních nemocí. Jak hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš, v jediné nemocnici na jihu Srí Lanky ve městě Galle vzhledem k obrovskému počtu pacientů už prakticky došly léky. Nemocnice nutně potřebuje pomoc, jinak prý mrtvých bude mnohem víc.

Pavilony nemocnice jsou přeplněné, provizorní lůžka jsou rozmístěna po chodbách, někteří pacienti leží i na zemi. Mezi nimi neustále projíždějí zřízenci s mrtvými. Polovinu obětí tvoří děti, pro které byl vymezen celý jeden blok. "Denně tu umírá 25 dětí, tolik jsme vůbec nečekali," popisuje katastrofální situaci vrchní sestra.

Česko dnes vysílá do postižené oblasti armádní speciál s balenou vodou, léky a zdravotnickým personálem. Letoun poletí do Indonésie, ačkoli původně měl mířit do Thajska. Ráno krizový štáb definitivně rozhodne o trase letu i o tom, zda letoun z thajského Pchúketu vyzvedne skupinu českých turistů.

Mezi českými turisty, kteří se již v pořádku vrátili domů, je i zpěvák Karel Gott. S přítelkyní Ivanou Macháčkovou přiletěl do Vídně krátce před středeční půlnocí pravidelným spojem z hlavního města Malediv Malé spolu se zraněnými, kteří přistoupili v Kolombu.

"Nechce se mi o tom mluvit. Když vidíte, kolik desítek tisíc lidí zemřelo, kolik jich je nezvěstných. Když vidíte ty děti, cokoliv řeknu je úplně slabá věta," řekl Gott novinářům po příjezdu do Prahy. Protože letadlo mělo při příletu do Vídně víc než tři hodiny zpoždění, nestihl přípoj do Prahy. Domů na Smíchov přijel dnes před 03:00 autem.

Robert Mikoláš, Marie Woodhamsová, Filip Kanda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme