Indická vláda zakáže úředníkům používat Gmail, kvůli americkým odposlechům

Napětí vyvolané informacemi o sledování internetové a telefonické komunikace milionů lidí včetně zahraničních politiků americkou NSA ve světě nepolevuje. Média v USA mezitím přinesla nové informace o tom, že tajné služby měly přístup k interním datům internetových společností Google a Yahoo. Reakce přicházejí i z Asie. Indická vláda chce zakázat svým úředníkům používat k e-mailové komunikaci zahraniční servery.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dillí

Dillí | Foto: Vojtěch Berger

Indická vláda se chystá vydat zákaz, na základě kterého nebudou moci vládní zaměstnanci od prosince používat Gmail a další internetové servery, které mají sídlo mimo Indii. Pro indickou vládu pracuje 500 tisíc lidí a řada z nich, včetně několika ministrů, má podle místních médií právě Gmail nastavený jako svoji hlavní adresu.

Objevila se také informace, že když vyšel najevo skandál s odposlechy německé kancléřky Angely Merkelové a se sledováním e-mailové komunikace, jediný, kdo byl v Indii úplně klidný, byl premiér Singh. Ten totiž údajně nepoužívá Gmail ani mobilní telefon. Ostatní představitelé země teď budou muset přejít na e-maily místního národního informačního střediska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indická vláda chce zakázat svým úředníkům používat k emailové komunikaci zahraniční servery. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jaromír Marek

Někteří pozorovatelé ale tvrdí, že podezření z americké špionáže není jediný důvod, proč chtějí indické úřady zakázat používání internetové pošty na zahraničních serverech. Podle nich je hlavní důvod ten, že si Indie chce své občany i státní úředníky odposlouchávat a monitorovat sama.

V zemi vzniká už několik let centrální monitorovací systém, který má možnost poslouchat a nahrávat komunikaci v reálném čase, sledovat internet i mobilní komunikaci.

Přizpůsobit své služby musela v Indii před třemi lety také kanadská společnost BlackBerry vyrábějící mobilní telefony, které mají vlastní šifrování a je obtížné je odposlouchávat. Když v roce 2010 vstupovala firma na indický trh, dostala jasnou podmínku: buď umožní přístup vládě do systému, tedy umožní odposlouchávat, nebo nedostane licenci na prodej v Indii.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme