Indické úřady nechaly zbořit slum v Díllí. Tisíce lidí se ocitly bez přístřeší na ulici

Indické úřady čelí kritice. Bez upozornění nechaly zbořit slum na okraji hlavního města Díllí. Bez střechy nad hlavou se tak ze dne na den ocitly tisíce lidí. Někdejší obyvatele slumu dnes navštívil i druhý muž opozičního Národního kongresu Rahul Gándhí. Slíbil, že případ přednese v indickém parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indii sužuje vlna veder, muž odpočívá na plachtě vedle slumu

Indii sužuje vlna veder, muž odpočívá na plachtě vedle slumu | Zdroj: Reuters

Slum stál dlouhé roky na pozemcích indických drah. Úřady ho proto nechaly v sobotu v poledne zbourat.

Bez upozornění přijely buldozery a bourací čety, které domky srovnaly se zemí. Lidé tak podle svědectví rychle zachraňovali, co mohli. Přibližně 5000 obyvatel se poté ocitlo bez přístřeší na ulici.

„Dostali jen nějaké deky a jídlo. Teď je to v Indii opravdu veliká kauza, média nepíšou o ničem jiné a už se z toho také stalo politické téma,“ říká zahraniční redaktor Jaromír Marek.

V Indii bydlí ve slumech podle odhadů devět procent populace, což je přibližně 56 milionů lidí. Do roku 2017 by se měl jejich počet téměř zdvojnásobit asi na 100 milionů lidí.

„Letité slumy, ve kterých jsem mnohokrát během návštěv v Indii byl, jsou vesnice ve městě zřízené na méně obydlených nebo obyvatelných místech, často podél železnice či řeky. Zkrátka tam, kde by nikdo nějakou normální stavbu nepostavil,“ popisuje Marek a dodává:

„Domky žijí svým vlastním životem, jsou tam restaurace a obchody. Lidé jsou často obchodníci, řidiči nebo učitelé. Přijdou do velkého města a nemohou si pořídit vlastní bydlení, a proto se ocitají ve slumech.“

Jaromír Marek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme