Indické zemětřesení má možná až dvacet tisíc obětí
Do záchranných operací v indickém státě Gudžarát se už zapojily zahraniční týmy vybavené speciální technikou. Ministr obrany George Fernandes řekl, že mohlo zahynout až dvacet tisíc lidí. Hrozí vypuknutí epidemií.
Gudžarátské úřady také oznámily, že se zpod trosek zničených domů podařilo vyprostit tři živé lidi. Asi 40 tisíc lidí utrpělo při pátečním zemětřesení zranění, bilance ale ještě není konečná. Situaci značně komplikují vysoké denní teploty, které dosahují 30 stupňů Celsia, takže se těla obětí začínají pozvolna rozkládat.
Více než šest tisíc osob zahynulo ve městě Budž, které se nachází v blízkosti epicentra otřesů. Zemětřesení způsobilo v oblasti nejfrekventovanějšího gudžarátského přístavu Kandla rozměrnou ropnou skvrnu. Podle listu The Hindustan Times nelze vyloučit, že dojde k velké ekologické katastrofě. V sousedním Pákistánu při zemětřesení zahynulo nejméně osm lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Otřesy půdy zasáhly i Nepál. V jeho metropoli Káthmándú způsobily paniku, ale žádná zranění ani vážnější škody.
Situace v Gudžarátu je stále velmi nepřehledná, lidé táboří mezi troskami nebo na volných prostranstvích a hrozí vypuknutí epidemií. V postižených oblastech jsou přerušeny dodávky elektřiny a nefunguje telefonní spojení. Ráno podle agentury Reuters zasáhly oblast další otřesy o síle až 5,9 stupně Richterovy škály.
Český prezident Václav Havel zaslal svému indickému protějšku soustrastný telegram. Soustrast Indii vyjádřily i Spojené státy a Německo. Tyto země a také Evropská unie a Nizozemsko nabídly i humanitární pomoc. Humanitární a odbornou pomoc nabídlo Indii i pákistánské ministerstvo zahraničí. Obě země přitom mezi sebou stále vedou územní spory ohledně Kašmíru i oblasti zasažené zemětřesením.
Česko pomůže Indii postižené zemětřesením hlavně finančně. Jak uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, tak jako v případě nedávné pomoci Salvadoru půjde asi o milión korun. Praha bude podle Pospíšila se zastupitelským úřadem v Dillí konzultovat případnou další formu pomoci. 5000 dolarů, což je asi 190 tisíc korun, věnuje Indii i sdružení Česká katolická charita. Tyto peníze půjdou z výtěžku loňské a letošní Tříkrálové sbírky. Lidé, kteří chtějí Indii pomoci, mohou zaslat peníze i na korunové charitní konto u pobočky Raiffeisenbank v Praze 1. Charita za ně nakoupí potraviny a léky pro postižené oblasti. Český velvyslanec v Dillí Ivan Jestřáb potvrdil, že s vysláním pomoci se už čeká jen na konkrétní požadavek indické strany.
Do vyprošťovacích prací se už zapojily týmy ze zahraničí vybavené speciální technikou a psy. Pomoc míří i po moři, využíván je hlavně přístav Kandla. Mezinárodní výbor Červeného kříže nabídl tisíce přikrývek. Do Indie už také dorazila britská pomoc. Je to 69členný britský tým sestávající z hasičské jednotky, personálu civilní obrany a několika záchranných skupin, mezi nimiž je i jednotka britského mezinárodního útvaru rychlého nasazení. Celková slíbená pomoc má hodnotu 4 a půl miliónu dolarů. Evropská unie slíbila 3 milióny dolarů. Británie i Evropská unie posílají do Indie odborníky, kteří budou vyhodnocovat potřeby další pomoci.