Indické zemětřesení si mohlo vyžádat až 100 tisíc obětí

Počet obětí ničivého zemětřesení, které v pátek postihlo Indii, by mohl stoupnout až na 100 tisíc. V rozhovoru pro britskou televizní stanici BBC to prohlásil indický ministr obrany George Fernandes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet zraněných by podle jeho názoru mohl stoupnout až na dvojnásobek tohoto počtu. Město Bhudž v blízkosti epicentra otřesů, které měly sílu 7,9 stupňů Richterovy škály, bylo údajně úplně srovnáno se zemí. Činitelé západoindického státu Gudžarátu ale ministrem Fernandesem odhadovaný počet obětí zpochybnili jako přehnaně vysoký. Vzhledem k rozsahu devastace města Bhudž nyní hrozí vypuknutí epidemií. Mezinárodní Červený kříž proto poslal do oblasti zařízení pro filtraci vody. Téměř pěti tisícovkám záchranářů práci ztěžuje nedostatek techniky, zejména buldozerů.

Indickým záchranářům se podařilo v pondělí vyprostit z trosek města Bhuj malého chlapce. Tisíce lidí uvězněných v ruinách po ničivém zemětřesení v západoindickém státe Gujarat jsou však odsouzeny k smrti. Indie se potýká s katastrofálním nedostatatkem záchranných prostředků. Premiér Vádžpají, který přijel do oblasti neštěstí, přiznal, že jde o nejhorší zemětřesení v historii země. Hlavním problémem stále zůstává podle velvyslance v Dillí Ivana Jestřába vyprošťování obětí a zajištění hygieny. Zemětřesení v Indii se zřejmě dá předpokládat a ukazuje se, že celá řada domů byla v Indii nevhodně konstruována.

DO Indie odlétají čtyři jihočeští členové záchranářské kynlogické jednotky. Podle šéfa jednotky Jaroslava Sedláka jejich přepravu pomáhal zajistit hasičský záchranný sbor budějovického kraje. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel Karel Blažek.

Jak Českému rozhlasu potvrdil ředitel odboru speciálních operačních řízení ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Luděk Prudil, čtyři členové kynologické jednotky se akce účastní na pozvání rakouských kolegů z Mezinárodní organizace záchranných psů.

Odhady počtu obětí indických sdělovacích prostředků stále stoupají. V Ahmedabadu, hlavním městě postiženého indického státu Gudžarát jsme se spojili s jednim z obyvatel méně postižené části města profesorem Vidjaiem Davem.

Jak řekl, počet mrtvých zřejmě převyšuje 150 tisíc. Indie nyní potřebuje lékaře a léky. V neposlední řadě peníze.

Tým českých záchranářů už dorazil do indického Dillí. Jak Českému rozhlasu potvrdil prezident Svazu záchranných brigád kynologů České republiky Vladimír Kuchta, v současné chvíli jsou kynologové na rakouském velvyslanectví.

Záchranáři by měli začít pracovat ráno.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Stanislav Vintr, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme