Indický guru Sinha půjde do vězení na 20 let, rozsudek vyvolal nepokoje

Indický soudce poslal duchovního guru Gurmíta Sinhu do vězení na 20 let, i když původní zprávy hovořily o polovičním trestu. Už v pátek ho uznal vinným ze znásilnění dvou svých následovnic. Případ se podle vyšetřovatelů měl stát už před patnácti lety. Stoupenci Sinhova kultu tvrdí, že je guru nevinný.

Nové Dillí (Aktualizováno: 16:41 28. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gurmeet Ram Rahim Singh | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Gurmít Rám Rahím Sinh, jemuž hrozil doživotní trest, vinu popírá.

Padesátiletý guru si výši trestu nepřišel vyslechnout do soudní síně. Místo toho soudce, který ho shledal vinným, byl letecky dopraven do věznice ve městě Róhtak, kde je Sinh zadržován. Jako soudní síň posloužila vězeňská knihovna.

Klid na neklidné hranici? Indie stáhla vojáky ze sporného území na hranici s Čínou

Číst článek

Sinhovi stoupenci v pátek po rozhodnutí soudu vyvolali násilné protesty po severoindických státech Harijána i Pundžáb. Právě tam má hnutí kolem guru Sinhy nejvíce stoupenců. Při pátečních nepokojích zemřelo téměř 40 lidí a zraněné jsou nejméně dvě desítky lidí.

Indická policie proto v obou státech posílila bezpečnostní kontroly, aby případným dalším protestům předešla.

Úřady na severu země také nechaly vypnout internet a služby mobilních operátorů, aby se případní demonstranti nemohli domlouvat.

Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic.

Vousatý Sinh vystupuje na rockových koncertech a píše scénáře k filmům, v nichž sám hraje.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme