Indický oceán nemá ani 6 let po tsunami funkční varovný systém

Právě dnes uplynulo 6 let od ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Při otřesech půdy a především následující vlně tsunami, která se prohnala Indickým oceánem zemřelo přes 230 tisíc lidí. Mezi zhruba dvěma tisíci mrtvých turistů bylo také 8 Čechů. Turismus se z katastrofy sice vzpamatoval. Mnoho lidí si už ale ponese doživotní trauma. V regionu navíc stále chybí plně funkční systém včasného varování před cunami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z těchto míst po ničivé tsunami vyprostili živí stovky mrtvých. | Foto: Petr Sirotek

Až třicetimetrové vlny v indickém oceánu spláchly před 6 lety vše, co jim stálo v cestě. Zmatení a vystrašení lidé pobíhali po ulicích a snažili se schovat, kde to šlo.

Někteří jako zázrakem přežili v korunách stromů, další už takové štěstí neměli a voda je odplavila na moře.

Mnoho obětí se nikdy nenašlo. Sílu přírody potvrdilo i Mexiko, kde tehdy také zaznamenali téměř metrovou vlnu.

Silné zemětřesení ovlivňuje planetu dodnes. Země se vychýlila ze své osy a den se zkrátil o tři miliontiny vteřiny.

Postižené státy se stále vypořádávají s následky katastrofy. Dodnes v regionu není plně funkční systém včasného varování přes cunami.

Systém má mít tři pilíře. Monitorování zemětřesení, sledování hladiny moře a rychlé počítačové modely každé situace, která nastane.

Především výpočetní technika zatím brzdí uvedení celého systému do provozu, i když jeho dílčí části už fungují. Podle plánu by měl být kompletní až v průběhu příštího roku.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme