Indický premiér: Byli jsme na pokraji války

Dvě znepřátelené jaderné mocnosti - Indie a Pákistán - se v uplynulých měsících dostaly na samý pokraj války. Prohlásil to indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí v rozhovoru pro americký týdeník Newsweek. Pákistán podle něj ani nyní nezměnil svoji politiku, pokud jde o pronikání islámských teroristických skupin z jeho území do indické části Kašmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

indická balistická raketa Agni II | Foto: FAS

Vádžpéjí uvedl, že na kašmírském území pod kontrolou Pákistánu nadále vyvíjí činnost asi 50 až 70 teroristických výcvikových táborů, přestože se Islámábád opakovaně zavázal, že se zasadí o jejich zrušení.

Naproti tomu pákistánský prezident Parvíz Mušaraf - rovněž pro Newsweek - prohlásil, že jeho země je nucena zvyšovat svou vojenskou kapacitu jako odpověď na rostoucí vojenské výdaje v Indii. Zdůraznil, že jen přímá intervence Washingtonu v Dillí může přimět indické vedení k tomu, aby v otázce Kašmíru přistoupilo na dialog.

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme