Indický soud shledal Čechy vinnými z nelegálního sběru brouků

Soud v indickém Dárdžilingu uznal české entomology Petra Šváchu a Emila Kučeru vinnými z nezákonného sběru brouků ke komerčním účelům v plném rozsahu obžaloby. Rozsudek o výši trestu vynese ve středu. Vědcům hrozí tři až sedm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Singalila | Foto: India Travelogue

O osudu Čechů rozhodl soud už minulý čtvrtek, ale verdikt prý obžalovaným sdělil jenom v místním jazyce. Ačkoliv jejich obhájci tvrdili, že buď budou oba muži propuštěni, nebo stráví za mřížemi tři měsíce, Švácha dnes Radiožurnálu řekl, trest bude zřejmě mnohem vyšší.

"Já myslím, že navržený rozsudek je pravděpodobně jasný, a to je tři roky ve vězení a 10.000 rupií pokuty. Ale není to zřejmě ještě definitivní, náš právník byl požádán, aby ve středu podal odvolání," uvedl Švácha.

Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června nedaleko národního parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů.

Podle svých slov sbírali Švácha s Kučerou hmyz mimo rezervaci a bez povolení, ale ne proto, aby se obohatili. Tím také argumentovala u soudu obhajoba. "Od začátku jsme přiznávali, že jsme sbírali v Indii bez povolení, a to z toho prostého důvodu, že jsme neznali zákon z roku 2002, který zakazuje komukoliv sbírat cokoliv kdekoliv v Indii, včetně samotných Indů," řekl Švácha.

Obžaloba naopak tvrdila, že se oba vědci přiznali ke vstupu do národního parku a že se sebraným hmyzem chtěli obchodovat. Za takový čin by mohli strávit až sedm let ve vězení. Podle vědců ale indičtí lesníci doznání pravděpodobně připsali na prázdné papíry. Ty je prý přiměli podepsat pod falešnou záminkou, že jimi chtějí označit vzorky zabaveného hmyzu.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme