Indický stát Kérala ochromily násilné protesty kvůli vstupu dvou žen do chrámu

Jihoindický svazový stát Kérala ochromily již druhý den po sobě probíhající násilné protesty. Ty vznikly v důsledku středečního vstupu dvou žen do hinduistického chrámu Sabrimala, kam byl ženám v plodném věku po staletí odpírán přístup. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC News. Jeden člověk zemřel, desítky jich byly zraněny a velké škody utrpěl veřejný i soukromý majetek.

Tiruvanantapuram (Indie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoindický svazový stát Kérala ochromily již druhý den po sobě probíhající násilné protesty | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Původně nábožensky motivované demonstrace zároveň přecházejí v politické násilí, uvedla místní média. Pravicové skupiny podporované vládnoucí hinduistickou nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího ve čtvrtek vyvolaly stávku v celé Kérale. Z obav před násilím zůstaly uzavřené školy a obchody. Nejezdila ani veřejná doprava, neboť protestující zablokovali důležité silnice, píše BBC.

Lidský řetěz dlouhý 620 kilometrů. Ženy v Indii protestovaly za rovná práva a přístup do chrámu

Číst článek

Podle indického serveru The Hindu vláda státu zvýšila bezpečnostní opatření a po celém státě rozmístila policejní síly určené k ochraně. Demonstranty rozháněly vodními děly a slzným plynem. Od vypuknutí protestů zatkla policie už více než 700 lidí. Až 79 policejních příslušníků bylo zraněno, napadeno minimálně 12 policejních vozů, poškozeno více než 80 autobusů veřejné dopravy a velký počet osobních aut.

Politické násilí

Server rovněž poukazuje na to, že původně nábožensky motivované protesty přerostly v politické násilí. Stoupenci nacionalistické BJP se na mnoha místech střetávali v potyčkách s přívrženci nejsilnější politické strany v Kérale – Komunistickou stranou Indie (marxistickou). Radikálové z obou politických táborů také napadli pobočky znepřátelené strany i domovy význačných stranických aktivistů.

Vláda Kéraly v čele s komunisty plně podporovala loňské rozhodnutí indického soudu umožňující ženám ve věku od deseti do 50 let vstupovat do chrámu. Komunistický premiér Kéraly Pinaráí Vidžajan veřejně obvinil indického premiéra Módího, že jeho BJP podněcuje násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme