Indičtí populisté chtějí zakázat angličtinu v parlamentu. Poslanci se pak ale nejspíš nedomluví

Zakažme angličtinu v indickém parlamentu, požadují populistické politické strany v parlamentu. Vadí jim, že v národním shromáždění běžně zní řeč někdejších kolonizátorů. Angličtina je ale paradoxně jediným jazykem, který Indii sjednocuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indové

Indové | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Indický parlament zažil už mnohé bitky a boje a to nejen politické, ale i pěstní. Na jeho půdě se teď odehrává souboj o to, jakým jazykem se v něm bude mluvit.

"V parlamentu by se především mělo mluvit hindsky. Hindštinu musíme propagovat. Ti, co hindsky nemluví, by měli nejprve mluvit svým rodným jazykem a ne angličtinou. Jazykem, který sjednocuje zemi by se měla stát hindština," požadují indičtí populisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zákazu angličtiny na půdě indického parlamentu připravil redaktor Jaromír Marek

Problém je ale v tom, že v Indii je příliš mnoho řečí. Úředními jazyky jsou právě angličtina a hindština, kterou ale mluví jen 40 procent lidí.

„Používat v parlamentu jiný jazyk něž angličtinu nebo hindštinu je dost komplikované. O tlumočníka z jiného jazyka musíte zažádat 24 hodin předem. Anglicky mluvíme všichni, ale pro toho, jehož rodným jazykem není hindština, by to bylo složité. Najednou bychom v zemi vytvořily dvě skupiny občanů,“ varují odpůrci zákazu.

Angličtinu jako univerzální jazyk v Indii zavedli Britové. Angličtina se uchytila, bez ní by byla komunikace mezi lidmi z jednotlivých etnik a částí Indie prakticky nemožná. Miliardová Indie je totiž doslova Babylonem. Oficiálních jazyků je 22, celkový počet ale překračuje 400. O nářečích a malých jazycích ani nemluvě.

„Pokud se obracíte na lidi, na veřejnost, je jasné, že k nim mluvíte jejich jazyk, ale v parlamentu je to odborná debata. Potom se angličtina docela hodí. Je to technický jazyk a je pak zcela přirozené, že přejdete do angličtiny,“ argumentují její zastánci.

Pokud ale zvítězí bojovníci za zákaz anglického jazyka v parlamentu, přibude k poslancům ještě armáda tlumočníků a překladatelů.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme