Indie a Čína uzavřely dohodu o společné hranici

Indie a Čína uzavřely klíčovou dohodu o společné 3500 kilometrů dlouhé hranici. Smlouvy podepsali v Dillí premiéři obou zemí, předseda čínské vlády Wen Ťia- pao a jeho indický protějšek Manmóhan Singh. Indie a Čína se také zavázaly, že v budoucnu proti sobě nepoužijí vojenskou sílu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané

Číňané

Nový plán na vytyčení hranice vychází z historických událostí a bere ohled na původní obyvatelstvo. Hraniční spory byly v roce 1962 příčinou války, která nebyla ukončena oficiálním příměřím. K problematickým patří hlavně hranice v Kašmíru, kde, podle Indie, Čína od roku 1959 okupuje část oblasti Aksaičin a od roku 1963 také část pákistánského Kašmíru. Třenice existují také kvůli státu Sikkim, který Indie anektovala v roce 1975. Peking si také činí nároky na indický stát Arunáčalpradéš Oba premiéři označili dohodu za historickou. Čína navíc podpořila snahu Indie stát se členem Rady bezpečnosti OSN.

Problémem nadále zůstává otázka exilové tibetské vlády. V roce 1959 po nezdařeném povstání proti čínské nadvládě v Tibetu uprchl do Indie Dalajlama. Dillí také poskytuje útočiště i pro 100 až 120 tisíc tibetských uprchlíků.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme