Indie a Pákistán ještě blíže k válce

Pákistán obvinil Indii, že rozmísťuje další vojenské síly na společné hranici. Pákistánská vláda podle svého mluvčího situaci pozorně sleduje a je připravena na jakoukoliv hrozbu ze strany Indie patřičně reagovat. Indické ministerstvo obrany však popřelo, že pokračuje v posilování své vojenské přítomnosti na hranici s Pákistánem. Mobilizaci, která je prý už u dokončená, Indie označila za preventivní opatření. Díllí odmítá jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

indický voják na hlídce | Foto: ČTK/AP

Ani první den nového roku tak nezmírnil napětí mezi Indií a Pákistánem. Naopak, oba státy jsou blíž k válce než k míru. Indické síly totiž zabily při přestřelce na hranicích deset pákistánských vojáků a zároveň zničily nejméně dvanáct pákistánských bunkrů. Oznámil to na Nový rok důstojník indické armády, který si nepřál být jmenován. Podle jeho informací došlo ke střetu v oblasti Mendhar v Kašmíru, kdy pákistánští vojáci začali střílet přes hranici a indické síly střelbu opětovaly.

Ještě před incidentem ale indický premiér Vádžpéjí v novoročním poselství prohlásil, že jeho země je připravená zahájit rozhovory s Pákistánem, a to včetně sporné otázky Kašmíru, pokud se Islámábád vzdá "protiindické mentality".

Na Nový rok však Indie vyloučila vedení mírových rozhovorů tento týden v rámci regionálního jihoasijského summitu. Právě v Nepálu se podle původních informací měl sejít indický premiér Atal Behárí Vádžpejí s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Oba státníci se totiž nepálského summitu zúčastní.

Za pozitivní skutečnost naopak pozorovatelé považují to, že obě země v úterý potvrdily platnost jejich společné smlouvy o neútočení na jaderná zařízení druhé strany.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme