Indie a Pákistán navazují spolupráci v boji proti terorismu

Indie a Pákistán zřídí horkou telefonní linku, aby se vzájemně informovaly o teroristických hrozbách. Společně to oznámily vládní úřady těchto jihoasijských rivalů. Oba státy mají také vyslat do druhé země své experty na boj proti teroru, aby vyšetřili útoky z indické Bombaje před dvěma lety. Teroristé tam povraždili přes 160 lidí a Indie je přesvědčená, že jim pomáhaly pákistánské tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž ve Zlatém chrámu, Indie | Foto: Stanislav Miler

Ohlášená spolupráce mezi úřady na boj proti teroru by proto měla přinést průlom ve vzájemných vztazích. Indie a Pákistán spolu svedly tři války a oba státy mají jaderné zbraně.

Průlom v bezpečnostní spolupráci oznámily v době, kdy se mezi jihoasijskými velmocemi rozbíhá i takzvaná kriketová diplomacie. Indie dnes hostí reprezentaci Pákistánu v semifinále Světového poháru v kriketu. Oba státy to označují za zápas desetiletí. Indický premiér Singh také na čestnou lóži pozval svého pákistánského kolegu Gíláního.

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme