Indie a USA uzavřely dohodu o jaderné spolupráci

Indie je krůček od skoncování se svojí jadernou izolací. Americký prezident George Bush totiž během návštěvy Dillí uzavřel s indickým premiérem Manmóhanem Singhem historickou dohodu o spolupráci. Smlouvu musí ještě ratifikovat americký Kongres a Bush přiznal, že dosáhnout toho bude obtížné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Manmóhan Singh | Zdroj: ČTK

Dokument počítá s tím, že Indie oddělí civilní a vojenský jaderný program a umožní mezinárodní inspekce na svých nukleárních zařízeních, označených jako civilní.

Z 22 reaktorů jich bude přístupných 14. Zbytek, včetně rychlého množivého reaktoru, o který se rovněž vedly spory, nadále bude podléhat vojenskému tajemství.

Spojené státy na oplátku poskytnou jaderné technologie a palivo. To by mělo ukončit desítky let jaderné izolace Indie, na niž byly uvaleny mezinárodní sankce poté, co v letech 1974 a 1998 provedla nukleární testy.

Dohodu ještě musí schválit americký Kongres. Podle prezidenta Bushe bude obtížné přesvědčit většinu zákonodárců, protože Indie není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Věří ale, že argumenty jsou na jeho straně.

"Je v našem ekonomickém zájmu, aby Indie měla jaderný energetický průmysl. To totiž pomůže snížit tlak celosvětové poptávky po energiích," uvedl Bush. Podle amerického prezidenta je naděje, že celosvětové ceny paliv se díky tomu sníží.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dohodu uvítala s tím, že ukončí jadernou izolaci Indie a pomůže celosvětovému úsilí o zabránění šíření jaderných technologií a materiálu do neoprávněných rukou.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme