Křivka covidu v Indii strmě roste. ‚Brzy předběhne i USA, lidé opatření mnohdy nedodržují,‘ říká indolog

Celkem čtyři miliony nakažených a největší denní přírůstky na světě už po dobu více než tří týdnů. Tak v souhrnu vypadá aktuální pohled na koronavirové statistiky v Indii, podle odborníků jsou přitom čísla stále výrazně podhodnocená. Covid-19 se začíná masivně rozmáhat i ve venkovských oblastech, kde jsou šance na lékařskou péči často minimální. Dopady pandemie budou obrovské, hrozí i zastavení procesu urbanizace, míní indolog Zdeněk Štipl.

Tento článek je více než rok starý.

Analýza Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen za srpen Indie zaznamenala necelé dva miliony nových případů nákazy

Jen za srpen Indie zaznamenala necelé dva miliony nových případů nákazy | Zdroj: Reuters

Jen za srpen Indie zaznamenala necelé dva miliony případů nákazy a tempo šíření dál sílí. Denní přírůstky se pohybují kolem 80 tisíc, země tak v posledních týdnech trhá světové rekordy. Podle odborníků, na které se odkazuje britský deník The Guardian, nebude trvat dlouho a Indie dostihne ve statistikách i Spojené státy, které evidují nejvyšší počet nakažených i zemřelých na světě.

Na světě se koronavirem nakazilo přes 25 milionů lidí. Milion přibyl za čtyři dny

Číst článek

„Ze tří nejvíce zasažených zemí (kromě USA také Brazílie) vykazuje stoupající křivku jen Indie. To vyvolává velké znepokojení, je nezbytné tento trend zvrátit,“ uvedl pro Guardian indický virolog Šahíd Džamel.

Jedním z důvodů strmě stoupajících statistik je především masivní šíření koronaviru v chudých venkovských oblastech. První případy se začaly objevovat poté, co se na jaře uzavřely továrny a statisíce lidí z velkých metropolí jako Dillí nebo Bombaj se vydaly do rodných měst a vesnic.

„Obával jsem se toho už od samotného vypuknutí epidemie v Indii. Lidé s sebou přinesli i nákazu, která se ve venkovských oblastech začala nekontrolovatelně šířit. Zdá se mi, že v posledních měsících se ale pozornost úřadů spolu s testováním konečně přesouvá směrem od velkoměst právě na venkov,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník na Indii z Ústavu asijských studií Univerzity Karlovy Zdeněk Štipl.

Podle indologa je i vzhledem k velikosti populace zcela zjevné, že bude Indie brzy vévodit světovým statistikám. Příští měsíce přitom budou kritické.

Testování na ulici ve městě Ahmadábád | Zdroj: Reuters

Mnohem horší skutečnost

V porovnání s červencem a předchozími měsíci se testovací kapacity postupně zlepšují. Ve čtvrtek se Indie dokonce pochlubila téměř 1,2 miliony provedených testů na covid-19 za den, v přepočtu na obyvatele to je ale stále velmi málo. Země, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel, totiž dosud otestovala zhruba 46 milionů lidí.

Koronavirem zasažená Indie míří ke katastrofě. Denní přírůstky jsou rekordní, to nejhorší má ale přijít

Číst článek

Podle Guardianu je problém navíc to, že zhruba polovinu tvoří rychlotesty založené na protilátkové odpovědi, které mají vyšší míru falešné negativity. Počty nakažených proto jsou velmi pravděpodobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky. Podle nich má země na čtyři miliony nakažených a téměř 70 tisíc případů, kdy člověk v souvislosti s covidem-19 zemřel.

„Denní přírůstek teď měli přes 80 tisíc nakažených, stále je to číslo výrazně podhodnocené. Opatrně na to upozorňují také indičtí odborníci. Já bych si tipnul, že skutečný počet nakažených bude několikanásobně vyšší, protože případy nejsou mnohdy hlášeny,“ podotýká také Štipl.

V absolutních číslech se tak Indie může v horizontu týdnů stát zemí s největším počtem případů nákazy covidem-19, pro kontext je ale třeba dodat, že v přepočtu na obyvatele situace není tak dramatická jako v některých státech Latinské Ameriky nebo ve Spojených státech. Zatímco například Chile eviduje zhruba 22 tisíc nakažených na milion obyvatel, v případě Indie to je 2900, v Česku pak téměř 2500.

Smutné fenomény

Poté, co se koronavirus začal šířit i v zemědělských oblastech, se pozornost úřadů začala více soustředit právě na venkov, kde v současnosti žije zhruba 75 procent indické populace. Náhlý nárůst nových případů v indických státech Uttarpradéš, Džharkhand, Čhattísgarh nebo Odiša přiměl federální vládu, aby na tato místa vyslala speciální týmy, které mají se zvládáním pandemie pomoct. Hlavním kamenem úrazu přitom zůstává nízká kvalita zdravotní péče.

„Na venkově je zdravotní péče nedostatečná, často tam nejsou žádné nemocnice, lékař je daleko. Vesnice jsou mnohdy odkázány samy na sebe, lidé jsou chudí, a když potřebují doktora, často k němu jdou několik hodin, ale i dnů. Nemohou si totiž dovolit cestovat, doprava je navíc v současnosti výrazně omezená, vlaky prakticky nejezdí. Lidé proto raději nedělají nic a čekají, jestli nemoc odezní,“ vysvětluje Štipl.

Nemám pro to data, ale mám pocit, že koronavirus ztrácí sílu a méně zabíjí, naznačuje Konvalinka

Číst článek

Zatímco na počátku pandemie se nákaza šířila téměř výhradně ve velkoměstech, v současnosti se těžiště pandemie přesouvá z velkých měst také do venkovských oblastí, které podle Guardianu hlásí zhruba dvě třetiny nových případů. To vyvolává značné obavy, protože 86 procent lidí žijících na venkově nemá zdravotní pojištění, působí tam jen zhruba 20 procent indických lékařů a z celkového počtu lůžek ve státních nemocnicích jich na tyto oblasti připadá jen 37 procent, píše britský deník.

Úroveň státních nemocnic navíc zůstává tristní. „Pokud máte ve státní nemocnici příbuzného, musíte ho tam chodit krmit, starat se o něj a občas přesvědčit doktora, aby se na něj šel podívat. Každý, kdo má trochu rozumu a peněz, se proto snaží těchto státních zařízení vyvarovat a raději jde do soukromých nebo církevních nemocnic,“ popisuje pro iROZHLAS.cz indolog.

Odborník Univerzity Karlovy zároveň upozorňuje na „smutný fenomén“, ke kterému v souvislosti s šířením nákazy ve venkovských, často velmi konzervativních oblastech začíná docházet, a to je ostrakizace nakažených. „Pokud se ve vesnici objeví nákaza, všichni to o dané rodině vědí a jsou hlášeny i případy, kdy celá rodina po zjištění nákazy raději kamsi utekla.“

Chaotické uvolňování

Karanténa, kterou indické úřady zavedly na počátku pandemie, patřila k nejpřísnějším na světě. Ve druhé polovině března premiér Naréndra Módí nařídil úplný zákaz vycházení, který trval celých osm týdnů.

Kvůli vážným dopadům na ekonomiku se ale indická vláda rozhodla protikoronavirová opatření postupně uvolňovat. Už na konci května byly znovu otevřeny obchody a částečně se obnovila výroba. Začátkem června pak za zpřísněných bezpečnostních pravidel začaly fungovat i restaurace, hotely, nákupní centra a svatyně.

Čech žijící ve Španělsku: Letní sezona byla fatální. Město je prázdné, plné cedulí s nápisy ‚na prodej‘

Číst článek

Řada provozoven, včetně barů nebo kin, ale dodnes zůstává zavřená. „Kina jsou v Indii velmi důležitý fenomén. To není jako u nás, pro Indii je to skutečně ten hlavní, moderní způsob zábavy. Důležité sportovní události, kriket a podobně, zatím také neprobíhají,“ říká Štipl.

Ochromená zůstává z velké části i autobusová nebo vlaková doprava. Vnitrostátní letecká doprava pak v omezené míře funguje. Zmírňování opatření, které má pokračovat i v následujících týdnech, nicméně neprobíhá ve všech částech Indie stejně.

„Při uvolňování leccos řídí centrální vláda, ale stále je to federace, takže pokud centrální vláda něco povolí, jednotlivé státy mají na výběr, jestli k tomu přistoupí. V souvislosti s covidem se často řeší, jestli je tento federalismus dobrý, nebo ne. Je pozoruhodné, že se povolily vnitrostátní lety – linky jsou poměrně plné, platí ale, že prostřední sedadlo musí zůstat prázdné –, ale zároveň jsou zavřená všechna kina. Komentátoři se ptají proč. Způsob uvolňování je trochu chaotický,“ míní indolog.

Půl roku od propuknutí pandemie ale odborníci v Indii upozorňují na sílící apatii veřejnosti, která přestává výzvy úřadů dodržovat. Před tím varuje i Šahíd Džamel, podle kterého lidé mnohdy nenosí roušky ani nedodržují bezpečné rozestupy, i to se podle něj podepisuje na zhoršujících se statistikách.

„Indičtí epidemiologové začínají stále častěji svalovat vinu na neukázněnost obyvatel, kteří nedodržují nařízení nebo doporučení. V indické realitě je nicméně dodržování sociálního distancování prakticky nemyslitelné. Bombaj má jedno z nejhustších osídlení na světě, nelze si proto představit, že by se lidé nesetkávali na ulicích. Obcházení pravidel je nicméně poměrně zajímavým fenoménem posledních dnů,“ říká k tomu Štipl.

Zdravotnice provádí test na covid v obchodě s potravinami ve městě Ahmadábád | Zdroj: Reuters

‚Strašlivé‘ důsledky pandemie

Na zhodnocení dopadů pandemie je zatím brzy, už dnes je ale zřejmé, že budou skutečně bolestivé. Podle BBC se ekonomika od dubna do konce června propadla o 23,9 procenta, což je nejhlubší propad od roku 1996.

„To, že pandemie bude mít obrovské, strašlivé důsledky na indickou ekonomiku, každý ví. I proto Módího vláda s otevřením stále víc a víc spěchá. Problém je ale ten, že miliony lidí, kteří na začátku pandemie odešli z velkých měst a jsou teď na venkově, se zatím odmítají vracet zpátky do továren, které by se měly otevírat nebo už se otevírají. Ekonomika se proto v příštím měsíci bude potýkat s nedostatkem nesofistikované pracovní síly, ale jaké další důsledky bude situace mít, se všichni bojí říct nahlas,“ tvrdí Štipl.

Roušky ve školách: ano, nebo ne? Postoj evropských států se různí, rozdíly jsou i v rámci zemí

Číst článek

Indolog přitom varuje, že nic jako podpora v nezaměstnanosti v Indii není, značná část lidí navíc pracuje v neformálním sektoru nebo na dohodu a penzi pobírají jen státní zaměstnanci. Existuje ale podpora pro lidi v nejvyšší nouzi.

„Jsou tam ale dotační programy pro ty nejchudší, kteří jsou ale rozděleni do kategorií. Jednou z nejznámějších je ‚status pod hranicí chudoby‘ – kdo má nízký příjem kolem 20 rupií na den, může do této kategorie spadnout. Člověk pak dostane průkaz, který ho opravňuje k tomu, aby si ve státních obchodech jednou měsíčně koupil potraviny nebo plynové bomby, na kterých Indové vaří, za dotovanou cenu,“ popisuje pro iROZHLAS.cz.

Pandemií jsou ochromeny nejrůznější segmenty ekonomiky. Jak uvádí BBC, od dubna do června se propadlo nejen stavebnictví, ale i služby, výroba nebo těžba. Mírný nárůst (3,4 procenta) zaznamenalo jen zemědělství. Tento ekonomický segment by přitom mohl růst i v dalších měsících, možná i letech.

„Zdá se, že lidi, kteří odešli z velkoměst a továren domů na vesnici, se nyní se skřípěním zubů budou snažit přežít na venkově. Indická společnost je hodně provázaná, rodiny jsou rozvětvené i po několika vesnicích, většinou muži ale odcházeli do měst, protože je to rodinné políčko nebylo schopné uživit. Teď se zdá, že jsou připravení tam radši živořit, než aby se ve městě vystavili většímu nebezpečí nákazy,“ vysvětluje indolog.

Podle Štipla tak jedním z důsledku koronavirové pandemie může indická společnost zařadit zpátečku a vrátit se k „zemědělské společnosti“. „Většina lidí sice stále žije na vesnicích, v posledních letech se nicméně trend urbanizace zvyšoval. Podle mého laického odhadu ale v příštích letech v souvislosti s pandemií dojde k zastavení urbanizace a naopak k návratu lidí na vesnice a k zemědělství,“ uzavírá odborník.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme