Indie: Jsme připraveni na válku s Pákistánem včetně jaderné

Situace na indicko-pákistánské hranici je velmi vážná. Také v pátek byly z Kašmíru hlášeny přestřelky obou znesvářených stran, o život při nich přišlo 16 lidí. Podle velitele indické armády směřuje vývoj k něčemu, co se podobá válečnému konfliktu. Generál Padmanabhan prohlásil, že ozbrojené síly Indie jsou připraveny využít jaderného arzenálu v případě, budou-li napadeny stejným druhem zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánský voják | Foto: ČTK/AP

Případný nukleární konflikt by měl katastrofální dopad nejen na obě země, ale i na celý jihoasijský region, tvrdí generál Padmanabhan. Zdůraznil ale, že Indie nepoužije jaderné zbraně jako první. Jak dále řekl, Pákistán by měl vyvinout větší úsilí při potírání muslimských extremistů působících na jeho území. Ti pravděpodobně stojí za prosincovým útokem na indický parlament.

Velvyslanec České republiky v Novém Dillí Jaromír Novotný se ale domnívá, že ke skutečné válce nedojde. Oba státy by totiž podle něj mohly o hodně přijít. "Minimálně by přišly o sympatie mezinárodní veřejnosti. Indie se zatím snaží získat mezinárodní veřejnost na svojí stranu a snaží se dotlačit Pákistán, aby vydal nějaké prohlášení, ve kterém by se distancoval od podpory teroristických organizací na svém území. Indové říkají, že pokud Pákistán zastaví státní podporu terorismu, tak potom jsou ochotni být vstřícní při jednání o jakékoliv otázce," uvedl velvyslanec.

Indie očekává od Pákistánu nejen slova ale radikálnější kroky v boji proti terorismu. Jak z oblasti informuje zpravodaj Radiožurnálu Miroslav Konvalina, Dillí se rozchází s Washingtonem v názorech na to, zda jsou dosavadní opatření pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa dostatečná. Ani poslední jednání ve Washingtonu nepřiměla Indii lépe porozumět dosavadním opatřením Islamábádu.

Dillí požaduje vydání 28 osob nejvíce spojovaných s protiindickým terorismem. Indický ministr vnitra Anvání znovu obvinil prezidenta Mušarafa z využívání terorismu jako nástroje státní politiky v Kašmíru. Generál Mušaraf má v sobotu v projevu k národu zveřejnit další kroky své vlády, následná diplomatická jednání za účasti Spojených států ukáží, zda budou pákistánské iniciativy dostatečné. Američané jsou napětím mezi oběma jadernými mocnostmi znepokojeny. Podle prezidenta George Bushe mají obě země společného nepřítele v teroristech a ne v sobě navzájem.

Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme