Napětí mezi Indií a Kanadou pokračuje. Dillí chce po Ottawě stažení většiny diplomatů

Indie žádá, aby Kanada nejpozději do 10. října stáhla ze země asi 40 ze stávajících 60 diplomatů. S odkazem na dobře informované zdroje to v úterý uvedl server The Financial Times. Mezi Indií a Kanadou panuje napětí kvůli nedávnému prohlášení kanadského premiéra Justina Trudeaua, podle nějž za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může stát indická vláda.

Dillí/Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty před indickým konzulátem ve Vancouveru (archivní foto)

Protesty před indickým konzulátem ve Vancouveru (archivní foto) | Foto: Jennifer Gauthier | Zdroj: Reuters

Dillí podle jednoho ze zdrojů serveru The Financial Times pohrozilo Ottawě, že diplomatům, kteří zemi včas neopustí, odebere imunitu. Ani jeden z diplomatických sborů se k tvrzení serveru nevyjádřil. Indie již dříve uvedla, že bude usilovat o paritu v počtu a pozicích na velvyslanectvích.

Za smrtí sikhského předáka v Kanadě stojí Indie, oznámil Trudeau. ‚Absurdní,‘ odmítla země nařčení

Číst článek

Kanada má na konzulátu v Dillí o desítky diplomatů více než je těch indických v Kanadě. Důvodem je zhruba 1,3 milionu obyvatel Kanady, kteří se hlásí k indickým kořenům, píší The Financial Times.

Před zhruba dvěma týdny se kanadští diplomaté v Indii stali terčem výhrůžek na sociálních sítích. Kanadský zastupitelský úřad se proto rozhodl, že dočasně „upraví“ počet svých zaměstnanců v zemi. Indie týž den pozastavila vízové služby pro kanadské občany kvůli bezpečnostním hrozbám, jimž podle Dillí čelí zaměstnanci indických diplomatických misí v Kanadě.

Kanadský občan Hardeep Singh Nijjar byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie. V roce 2020 ho indická vláda označila za teroristu, neboť podporoval vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu v oblasti indického Paňdžábu.

Indická vláda již dříve odmítla tvrzení Kanady, že se agenti indických tajných služeb mohli podílet na Nijjarově násilné smrti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme