Koronavirus v Indii přinesl útoky na chudé i solidaritu. Jen v Bombaji rozdají 75 000 jídel denně

Karanténa v Indii, jedné z nejlidnatějších zemí planety, se pomalu blíží ke konci. Vláda přísná opatření proti šíření koronaviru zavedla koncem března a není vyloučeno, že jejich platnost potřetí prodlouží. Omezení na začátku nejvíce zasáhla ty, kteří za prací cestují někdy i stovky kilometrů. Ze dne na den přišli o možnost obživy. V zemi se ale zvedla vlna solidarity.

Tento článek je více než rok starý.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy se modlí během hinduistického rituálu Yagya za vymýcení koronaviru.

Ženy se modlí během hinduistického rituálu Yagya za vymýcení koronaviru. | Foto: Rupak De Chowdhuri | Zdroj: Reuters

Vláda Naréndry Módího lidem 25. března zakázala mimo jiné cestovat, a to i vnitrostátně. Situace tak zasáhla zejména pracující migranty, kteří za prací dojíždějí i stovky kilometrů. Ve velkých městech pracují jako řidiči, zahradníci, sezonní námezdní dělníci na staveništích nebo pouliční prodavači. 

Podle odhadů jich je přes 40 milionů. Velká část z nich přišla kvůli karanténě ze dne na den o práci a zůstali bez peněz na jídlo a ubytování.

Ženy v Kalkatě čekají v řadě na dodávku potravin zdarma. | Foto: Rupak De Chowdhuri | Zdroj: Reuters

Nenaplněný černý scénář

V Indii neoficiálně funguje kastovní systém, přestože byl oficiálně zrušen zákonem už v roce 1950. Na nejnižší úrovni jsou dalité neboli nedotknutelní. Ti mohou vykonávat jen podřadné práce, jsou diskriminováni a šikanováni. V Indii jich přitom žije přes 200 milionů.

Koronavirová krize ukazuje dvě tváře zacházení s dality. A nejenom s nimi. Existují příklady, kdy bohatší začali pomáhat chudším, ale i momenty, kdy dochází ke xenofobii a stranění se chudších obyvatel.

Řada expertů měla už na začátku karantény obavy zejména o nejchudší obyvatele Indie a příslušníky nejnižší kasty. Černý scénář v podobě lidí umírajících na hlad se ale nenaplnil. „Hladomory, kterých jsem se trochu obával, nenastaly a asi už ani nenastanou. Situace se ale nelepší, Indie na vrchol nemoci stále čeká, i kvůli špatné zdravotní péči,“ řekl serveru iROZHLAS.cz indolog Zdeněk Štipl, zástupce ředitele Ústavu asijských studií Univerzity Karlovy v Praze.

„Nákup či dodávání potravin byl možný a já zatím nezaznamenal zprávy o tom, že by to byl nějaký výrazný problém. I když lokální a individuální nesnáze byly, a to zejména v prvních dnech. Ty však zapříčinila spíše panika a strach z toho, co bude,“ přiblížil pro změnu Pavel Hons z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.

Ke zvládnutí situace mohla podle Štipla přispět indická občanská společnost. „Na místě pomáhají nejrůznější neziskovky. Pomáhají opoziční politické strany nebo celebrity. Snaží se lidem postiženým krizí z vlastní kapsy financovat jídlo,“ uvedl Štipl.

Nebuďte sarkastické, nekritizujte muže a noste make-up, radí malajsijská vláda ženám v karanténě

Číst článek

Ruben Mascarenhas, politik z Bombaje, začal s distribucí jídla mezi chudé na základě telefonátů. „Měl jsem několik hovorů z různých částí města s tím, že pracující v podstatě kvůli karanténě hladoví,“ uvedl pro katarskou televizní stanici Al-Džazíra.

Společně s kolegy z neziskového Projektu Bombaj během chvilky mezi potřebné rozdali 1200 jídel. Dobrovolníci uvedli, že v první den distribuce vypukly boje mezi lidmi, kteří doufali v to, že se k nim jídlo dostane. Organizátoři si uvědomili, že je třeba přidat.

„Rozjeli jsme crowdfunding a apelovali na další dobrovolníky,“ vysvětlil zakladatel Projektu Bombaj Shishir Joshi. „Několik restaurací otevřelo kuchyně a nabídlo se, že nám za cenu nákladů připraví jídlo.“

Pod Tým Bombaj spadá i iniciativa Khaana Chahiye. Na svých webových stránkách uvádí, že od 27. března dobrovolníci vytvořili síť, díky které mohou denně darovat zhruba 75 000 jídel.

Pomohly i celebrity

Do pomoci nejen nejzranitelnějším skupinám se zapojili i indické celebrity. Podle indického Vogue některé hvězdy darovaly jídlo prostřednictvím neziskových organizací, jiné věnovaly značné částky do Národního pomocného fondu předsedy vlády.

Bolywoodský pár Karína Kapúr a Saif Ali Khan vyzvali k pomoci na sociální síti Instagram. „V obtížných obdobích, jako jsou tyto, se musíme spojit a vzájemně si pomáhat. Oba jsme podnikli kroky k tomu, abychom to udělali, a zavázali jsme se, že budeme podporovat UNICEF, organizaci Give India a Mezinárodní asociaci pro lidské hodnoty (IAHV). Vyzýváme ty z vás, kteří mohou, abyste udělali totéž,“ napsali.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kareena Kapoor Khan (@kareenakapoorkhan),

K pomoci vyzvala své sledující i indická herečka Priyanka Chopra společně s manželem a zpěvákem Nickem Jonasem. „Tolik lidí po celém světě potřebuje naši podporu více než kdy jindy. Bylo důležité, abychom Nick a já darovali organizacím, které pomáhají,“ vyjádřila se herečka.

Růst napětí a nenávisti

Pomoc v kastami rozdělené Indii není samozřejmostí. V některých případech došlo i k incidentům. V jedné z komunit na jihu Indie obyvatelé z vyšších kast vykopali kolem domů několika místních dalitů půldruhého metru hluboký příkop, aby udrželi obě komunity oddělené, napsal deník The New York Times.

Koronavirus získal poměrně záhy negativní stigma. „Víme, že nemocní, ale někdy i zdravotníci, byli vystaveni nevraživosti či slovním útokům ze strany obyvatel právě ze strachu před nakažením. Velké publicitě se dostalo události, kdy dav fyzicky napadl pohřební průvod lékaře, který zemřel na covid-19 po kontaktu s pacienty, které ošetřoval,“ popsal Hons. Dav se bál, že by se při zpopelnění mohl virus dál šířit. Rodina tak musela udělat pohřeb potají v noci. 

Hrob muže, který zemřel na koronavirus v Novém Dillí | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Důležitou okolností celé situace v Indii bylo podle Honse ohnisko nákazy vzniklé při náboženském shromáždění muslimské misionářské organizace Tablíghí Džamá'at. Ta i přes zákaz na počátku propuknutí pandemii zorganizovala setkání svých členů počátkem března.

„Setkání se zúčastnilo několik tisíc lidí a nákazu si mezi sebou předali. Zatím se podařilo dohledat něco přes 4000 lidí, kteří se nakazili v souvislosti s touto akcí,“ poukázal orientalista a dodal, že celá událost dala záminku k minimálně slovním útokům na muslimy v Indii. „V rámci již tak složité situace tedy došlo ještě k růstu napětí.“

CNN píše o dobrovolnících v Novém Dillí, kteří distribuují příděly muslimským rodinám a tvrdí, že čelí obtěžování ze strany policie a mají strach jít ven. Muslimské producenty mléka z Pandžábu podle jejich tvrzení ohrožovali vesničani, jejich domy napadala policie a lidé se bojí kupovat jejich produkty.

Indie pozastavila používání čínských rychlotestů na koronavirus. Vyčítá jim malou přesnost

Číst článek

The New York Times uvedl, že indická vláda stále zdůrazňuje, že za šíření infekce koronaviru v zemi byl zodpovědný právě islámský seminář v Dillí. Nyní mnoho Indů věří, že všichni muslimové představují vyšší riziko šíření koronaviru.

Zdeněk Štipl podotkl, že virus v Indii rozšířili nemocní turisté, kteří cestovali po státě Radžastán. Nejprve se nákaza začala roznášet po městech a mezi movitější třídou, která pracuje v cestovním ruchu. „A teď podle mě hrozí hlavně kvůli migraci, že se nemoc dostane do vesnic,“ vysvětlil. 

V souvislosti se strachem ze stigmatizace si orientalista Hons dovede představit, že dost lidí na testy a do nemocnic vůbec nešlo. „Ovšem o jak velké číslo se jedná, to nejde zatím odhadnout,“ připustil orientalista.

‚Nedostatečné testování‘

Analýza the Financial Times, která zkoumala 14 pandemií zasažených zemí, zjistila, že počet úmrtí na koronavirus může být až o 60 % vyšší, než jaká jsou oficiální čísla. Toho se experti obávají i v případě Indie. „Oficiálním číslům se nedá moc věřit, to nikdo netají. Indové přiznávají, že nemají dostatek kapacit na testování ve větším,“ popsal Štipl.

„Současná situace není ani horší, ani lepší,“ domnívá se indolog Štipl. Indická vláda nicméně připravuje kroky pro posílení ekonomiky a pomoc postiženým. V rámci třetí fáze karantény také zmírnila část opatření. Znovu se otevřely některé továrny, anebo třeba obchody s alkoholem. Před nimi se obratem začaly tvořit dlouhé fronty. Na některých místech musela řady lidí rozhánět policie. 

V Indii je momentálně potvrzeno 39 834 nakažených koronavirem a nemoci podlehlo 1981 lidí. Uzdravilo se již 17 846 nakažených. Země 24. března z obav ze šíření nemoci zavedla celostátní karanténu, která se týkala více než miliardy obyvatel Indie. 

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme