Indický nejvyšší soud projedná celkem 14 žalob na okleštění autonomie Džammú a Kašmíru

Indický nejvyšší soud projedná žaloby na rozhodnutí federální vlády ze začátku srpna, kterým odebrala státu Džammú a Kašmír zvláštní status. Informoval o tom ve středu server BBC. V himálajském regionu se mezitím postupně uvolňují přísná bezpečnostní opatření, která zrušení částečné autonomie doprovázela.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický voják na stráži ve státě Džammú a Kašmír.

Indický voják na stráži ve státě Džammú a Kašmír. | Foto: Mukesh Gupta | Zdroj: Reuters

Soud ve středu uvedl, že jeho pětičlenný ústavněprávní výbor v prvním týdnu října projedná všech 14 podaných žalob. Zároveň nařídil vládě, aby se vyjádřila k žalobě proti odpojení komunikačních sítí v indickém Kašmíru po 5. srpnu, kdy byl zvláštní status odebrán. Nevyslyšel tak argument kabinetu, podle nějž veřejné stanovisko vlády zneužije Pákistán, který na Indii již dříve podal žalobu k mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN.

Pákistánský premiér hrozí, že uzavře vzdušný prostor pro indická letadla

Číst článek

Z regionu přichází jen málo zpráv, neboť mobilní sítě a internet byly vypnuty. Podle agentury AP se však situace dostává postupně do normálu - částečně byla obnovena komunikace po pevných telefonních linkách, otevřely některé obchody a začala fungovat i část škol.

Nejvyšší soud dále sdělil, že současná praxe indických úřadů, které brání lidem v cestách do Kašmíru, je nelegální. Podle agentury AP ve středu vyhověl stížnosti předsedy opoziční komunistické strany, jemuž nebylo umožněno setkat se svým spolustraníkem, který je prý v současnosti v kašmírském vězení.

I dalším politikům, včetně předáka hlavní opoziční strany Indický národní kongres, úřady nepovolily odletět do Šrínagaru, hlavního města indické části Kašmíru.

Nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího restrikce obhajuje s tím, že jsou nutné pro zachování pořádku a brání vypuknutí násilí. Odebrání zvláštního statusu vyvolalo protesty muslimské většiny Kašmírského údolí, z nichž některé byly násilné a vyústily v masové zatýkání.

Pohraniční střety v Kašmíru: Pákistán hlásí šestou oběť během 24 hodin, Indie přišla o pět vojáků

Číst článek

Zrušením ústavního článku 370 přišel stát Džammú a Kašmír o výsadu schvalovat vlastní zákony či povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Činí si na něj nárok Dillí i Islámábád, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 000 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme