Hinduisté ubili na východě křesťana, který stahoval z kůže mrtvé krávy

Hinduisté na východě Indie zabili jednoho křesťana ze skupiny, která na poli stahovala kůži z mrtvé krávy. Útočníci ozbrojení holemi a železnými tyčemi další tři muže zranili. Většinoví hinduisté považují krávy za posvátné. Od května 2015 do loňského prosince zemřelo při útocích na obviněné z konzumace hovězího či z porážky krav 44 lidí, z toho 36 muslimů, uvedla organizace Human Rights Watch.

Dilí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávě je v Indii považována za posvátné zvíře. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Incident se stal ve státě Džhárkhand. Tři zranění muži byli převezeni do nemocnice.

Pět útočníků je na útěku, dva další policie zatkla a snaží se zjistit, zda skupina jednala z vlastní vůle, anebo jestli patří k dobrovolným občanským hlídkám, které bezpečnost skotu střeží. O incidentu informovala agentura AFP s odvoláním na oznámení místní policie.

Napadení muži podle policie patří k místnímu kmeni a útočníci je obvinili z toho, že krávu v rozporu se zákonem porazili. V Džhárkhandu a v dalších 19 z 29 indických států je totiž porážka skotu a konzumace jeho masa zakázaná. Policie má zatím za to, že zvíře uhynulo.

Největší volby světa začaly, hlasovat v nich může až 900 milionů lidí

Číst článek

Před parlamentními volbami, které v Indii začaly tento týden, byl ozbrojený boj za ochranu „matky krávy“ součástí širší kampaně, jejímž cílem je nastolit v zemi s množstvím kultur hinduistické náboženské tradice a hodnoty. Kdysi okrajový hinduistický nacionalismus nyní hraje v indické politice ústřední roli.

Hinduistický způsob života namísto sekulárního pluralismu propaguje v zemi s 1,3 miliardy obyvatel premiér Naréndra Módí, který v mládí absolvoval výcvik v nacionalistických táborech, a jeho Indická lidová strana.

Nynější premiér podle kritiků spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme