Okřídlený lev u dalajlamy: ‚S Havlem jsme byli jako rodina,‘ vzpomíná duchovní vůdce Tibeťanů

Právník a pilot Roman Kramařík, který jako první Čech sólově oblétá zeměkouli, letí i po českých stopách. V Indii se v rámci mise setkal se 14. dalajlamou. Duchovní vůdce Tibeťanů, který žije v exilu, vzpomínal na svého přítele Václava Havla.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když potkávám lidi, nejdřív se na ně dívám jako na lidské bytosti, ne na jejich společenský status, ale na jejich lidství. A tuhle osobnost jsem poznal jako úžasného a zároveň velmi rozumného člověka. Získal si můj hluboký respekt. A také jsem cítil velikou naději ohledně toho, co mohl udělat na světový mír díky své dobré a lidské povaze,“ vzpomínal 14. dalajlama na Václava Havla ve videu pro Český rozhlas Dvojku.

‚Lidé jsou zdrojem větších frustrací než létání.‘ Roman Kramařík chce jako první Čech sám obletět svět

Číst článek

„Vedl jsem s ním diskuse, a když zemřel, cítil jsem to jako velkou ztrátu. Kdyby zůstal naživu déle, jsem si jistý, že by vykonal více pozitivních věcí pro mír ve světě,“ dodal duchovní vůdce Tibeťanů sídlící v exilu v indické Dharamsale.

Roman Kramařík se se 14. dalajlamou setkal už v první polovině srpna v Novém Dillí, hlavním městě Indie, audienci dlouho tajil a video zveřejnil až nyní, kdy je se svou Cessnou v Kanadě. Hlavním tématem povídání s Tändzinem Gjamcchou, jak se duchovní vůdce jmenuje pravým jménem, byl první prezident České republiky Václav Havel.

„Obdivuji ho jednak po lidské stránce jako velmi čestnou a dobrou bytost a také jako lídra i politika. Velmi realisticky uvažujícího politika. Když jsme spolu pili čaj, někdy jsem mu naléval já, jindy on mně. Byli jsme jako rodina. Z lidského pohledu to bylo naprosto výjimečné, vždycky na něj budu vzpomínat,“ dodal dalajlama.

Právník a pilot Roman Kramařík chce v rámci mise Okřídlený lev jako první Čech sólově obletět zeměkouli.

Vyletěl na konci července z letiště Točná a návrat plánuje už na sobotu do Letňan. Za sebou už má většinu z naplánovaných 47 tisíc kilometrů a 150 letových hodin.

V plánu mise bylo sbírání českých stop po světě k oslavám 100 let republiky, vedle dalajlamy se setkal i s potomky Jana Antonína Bati a dalšími osobnostmi. Mediálním partnerem je Český rozhlas Dvojka, který let sleduje v online přenosu. 

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme