Indie zakáže snadný muslimský rozvod, mužům umožňuje opustit ženu i zprávou přes sociální sítě

Indický parlament ve čtvrtek schválil zákon zakazující praxi snadného muslimského rozvodu. Kontroverzní zvyk, podle něhož se muž může se ženou rozvést jen s pomocí trojitého vyslovení slova rozvod, indický nejvyšší soud loni označil za protiústavní. Na praxi si dlouhodobě stěžovaly i muslimské ženy, s nimiž se muži rozváděli například i prostřednictvím mobilních internetových sítí Skype či WhatsApp.

Tento článek je více než rok starý.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimský muž se svým telefonem

Ilustrační foto | Foto: Ahmed Jadallah | Zdroj: Reuters

Nový zákon umožní, že bude manžel, který se rozvede tímto způsobem, moci být potrestán až třemi lety odnětí svobody. Navíc mu bude uložena povinnost posílat ženě výživné, i když bude ve vězení.

Indka uřízla penis svému sousedovi. Toho pak odvezla do nemocnice, aby mu zachránila život

Číst článek

Podle představitelů opozice, které citovala indická televize NDTV, takto přísné tresty nemají obdoby v žádné jiné zemi. Navíc je podle nich sporné, zda tento přístup ženám opravdu pomůže, neboť zákon už nestanovuje, jak budou moci muži své manželky podporovat, když budou zavřeni ve vězení.

Islám je druhým nejrozšířenějším náboženstvím v Indii, kde se k němu hlásí asi 15 procent (172 milionů) obyvatel. Většina z nich vyznává sunnitskou formu islámu a řídí se muslimským občanským zákoníkem.

Ten umožňuje mužům rozvést se s manželkou pouze trojím vyslovením slova talák (arabský výraz pro rozvod). Slova přitom nemusí být sdělena najednou, ale kdykoli a navíc jakýmkoli způsobem - mimo jiné telefonem, SMS zprávu či prostřednictvím zprávy na sociální síti. Zmíněnou praxi zakazují i některé islámské země, například sousední Pákistán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme