Indie nabízí Pákistánu jednání

Indie podle sdělení svého ministerstva zahraničí Džasvanta Singha předalo vysokému pákistánskému diplomatovi seznam teroristů údajně operujících proti Indii z pákistánského území. Současně indický šéf diplomacie poprvé připustil možnost osobního setkání premiéra Atala Bihárího Vádžpéjího s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory mezi Indií a Pakistánem | Foto: ČTK/AP

Ke schůzce by mělo dojít na okraj vrcholného summitu Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci koncem týdne v Nepálu. Spojené státy a další vláda vyvíjejí na Dillí a Islámábád nátlak ve snaze urovnat napětí v oblasti a zároveň odvrátit nebezpečí případného jaderného konfliktu.

Příčinou nynějších sporů mezi oběma zeměmi je vývoj v kašmírském regionu, na který si obě země činí nárok, a především nedávný atentát v indickém parlamentu. Z útoku obviňuje Dillí kašmírské separatisty podporované pákistánskými tajnými službami.

Indie a Pákistán se připravují použít jaderné zbraně - varuje list The Washington Times s odvoláním na informace získané od americké rozvědky. Dillí už nechala na společné hranici s Pákistánem rozmístit významné vojenské síly. Noviny konstatují, že Pákistán bude s to dislokovat na hranicích s Indií několik tisíc vojáků a několik stovek tanků a obrněných vozidel.

Deník uvádí, že podle postupu mobilizace na indické straně by Dillí mohlo dokončit přípravy tak, že by k případnému útoku mohlo přistoupit ještě tento týden, nejpravděpodobněji ve čtvrtek či v pátek. Pákistán by dokonce mohl přikročit k preventivní operaci ještě před tímto termínem, varuje list.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme