120 milionů lidí a koupel na soutoku Gangy a Jamuny. V Indii začala největší náboženská pouť světa
Miliony věřících hinduistů míří do indického Iláhábádu. Začíná tam největší náboženská pouť světa. Organizátoři takzvané Kumbha mély očekávají, že letos během tří měsíců přijede 120 milionů návštěvníků. Vrcholem pouti je koupel na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny.
„Všechny smutky, všechny tělesné i duševní bolesti, všechny problémy zmizí, když se člověk ponoří do posvátné vody,“ shrnuje hlavní cíl milionů poutníků jedna z nich. Takzvaný Prajág je jedním z míst, kam podle legendy dopadla kapka nektaru nesmrtelnosti a poutníci se tam vrací každých šest let.
Koupel v těchto vodách v příhodný astrologický okamžik má přinést uzdravení, smýt hříchy a přinést vykoupení z koloběhu smrti a života – a to stojí poutníkům za všechno nepohodlí, které Kumbha méla přináší. „Víra všechno vynahradí. Necítíte zimu ani horko, hlad ani žízeň, neotravují vás davy. Máte jen jediné přání. Vykoupat se na soutoku Gangy a Jamuny,“ zdůrazňuje duchovní stránku pouti jeden z účastníků.
Do Iláhábádu táhne davy hlavně duchovní stránka, ale organizátoři naštěstí nepodceňují ani přízemnější potřeby poutníků.
Provizorní město
U soutoku obou řek vyrostlo za poslední měsíce obří provizorní město s vlastními cestami, rozvody elektřiny a pitné vody, nemocnicemi a také víc než stovkou tisíc záchodů.
V nabídce ubytování je k dispozici cokoliv. Od místa v hromadném přístřešku až po čtyřhvězdičkové stany s klimatizací a veškerým luxusem. Pořadatelé se snaží jít s dobou a Kumbha méla tak má i rozsáhlé oficiální stránky s řadou kontaktů a informací.
Nejsložitějším problémem ale je zajištění bezpečnosti. „Připravená je armáda, najaté bezpečnostní agentury i jízdní policie, máme také hasiče. Spolupracujeme se státními institucemi i s tajnými službami. Celkem je to na 20 tisíc lidí,“ říká zástupce policejního velitele zodpovědného za bezpečnost na Kumbha méle Singh.
Organizátoři očekávají, že na hlavní část pouti začátkem února se na místě sejde až 30 milionů lidí najednou. Ani po pečlivé přípravě se v předchozích letech nepodařilo bezpečnostním složkám obrovské masy poutníků zvládnout. Na minulé Kumbha méle v Iláhábádu zemřelo v tlačenici na nádraží přes 40 lidí.
Indický stát Kérala ochromily násilné protesty kvůli vstupu dvou žen do chrámu
Číst článek
Nejtragičtější byla v tomto směru pouť v roce 1954, kdy dav ušlapal podle odhadů asi 800 lidí, tehdy přitom na Kumbha mélu do Iláhábádu přijelo ve srovnání s dneškem mizivých 5 milionů lidí.
Spory o pořadí
Kumbha méla ale není jen samotná koupel v posvátných vodách. Pro věřící je důležitá také možnost setkat se se svatými muži a získat od nich požehnání a rady pro duchovní život. Zásluhy lze získat také zpěvem náboženských písní nebo obdarováváním světců.
Pro samotné svaté muže je potom Kumbha méla příležitostí ukázat se v plné parádě a městem už víc než týden proudí alegorické průvody svatých mužů v šafránových rouchách nebo také úplně nahých a pomazaných jen popelem z žárovišť.
Mezi jednotlivými skupinami, školami a asketickými řády také probíhají letité spory o pořadí při posvátné koupeli, které v minulosti často přerůstaly až v ozbrojené střety.
Kromě samotných světců a poutníků přitahuje Kumbha méla pochopitelně také obrovské zástupy turistů, obchodníků, zlodějů, žebráků i politických agitátorů, pro které představuje podobné shromáždění skvělou příležitost.